Наред с овладяването на пандемията от Ковид-19, разпространяването на коронавируса се оказа и предизвикателство пред въоръжените сили на отделните държави в Европа. В опит да ограничат заболяването военните са принудени да отменят учения, да ограничат операциите си и налагат строги правила върху личния си състав. Ето как се отразява кризата върху хората, които гарантират нашата сигурност.
И те са на първа линия. Все повече държави в Европа мобилизират въоръжените сили в борбата срещу невидимия враг -Ковид-19. Хиляди военнослужещи в половин дузина страни подпомагат усилията на полицаите в гарантирането на обществения ред, налагането на задължителните ограничения или активно участват в дезинфекцията на болници. Това обаче си има цена. Все повече държави, сред които Франция, Италия и Испания обявиха, че са ограничили военни си операции, а някои или временно са прекратени.
Испания изпитва проблем при ротациите на военните в операцията на ЕС „Аталанта“, край бреговете на Африканския рог. Германия обяви, че част от военните разположени в Латвия, които участват в мисията на НАТО Засилено предно присъствие в Източна Европа, са дали положителни тестове на ковид-19. Пандемията засегна и участието на страната в мисията на Алианса в Афганистан, след като контингентът, който трябваше да бъде изпратен в страната беше поставен под 14 дневна карантина.
Франция също ограничи военните си действия срещу ислямистите си е Мали, като в неделя и Турция обяви, че прекратява повечето си операции в Сирия.
Затова ограничаването на разпространяването на военните трябва да е сред приоритетите на отделните правителства, категоричните са експертите ,защото само така тези, които са призвани да ни пазят, ще мога да си изпълняват задълженията.