Два стратегически бомбардировача B1B-Lancer на Военновъздушните сили на САЩ прелетяха над Европа в рамките на редовна въздушна операция с европейските съюзници от НАТО, съобщиха от Командването на ВВС на САЩ в Европа и Африка.
За първи път двата бомбардировача са придружени от украински изтребители Су-27 и МиГ-29.
Самолетите са излетели от ВВС базата „Елсуърт“ в Южна Дакота на специална мисия с продължителен обхват и времетраене към Източна Европа и региона на Черно море. Самолетите са прелетели повече от 9000 км. в едната посока.
„Мисиите на стратегическите бомбардировачи на САЩ в Европа демонстрират ангажимента към съюзниците и партньорите ни, като в същото време изпращат ясно послание за сдържане на всеки потенциален неприятел“, коментира генерал Джеф Хариган, командир на ВВС на САЩ в Европа и Африка. „Интеграцията на стратегическата ни авиация в Европа доказва, че САЩ, заедно с всеки партньор и съюзник в региона, е в готовност да сдържа и, ако е необходимо, да използва способностите заедно“
Двата самолета прелетяха над Северна Македония, поздравявайки страната за влизането й в Алианса, придружени от четири гръцки изтребителя F-16. Прелитането на Скопие беше заснето от вицепремиерът и министър на отбраната на страната Радмила Шекеринска, която се похвали във фейсбук.
Гърция подписа конкретно споразумение със Северна Македония за охрана на въздушното й пространство. Българският премиер Бойко Борисов обяви, че България може да пази небето над Скопие, след като пристигнат новите изтребители F-16, докато президентът Румен Радев настоя това да стане и със сегашните МиГ-29, но няма информация за постигнато споразумение между Скопие и София.
Наскоро стана ясно, че е завършен Проектът за инвестиционен разход за нови седем 3D радара – пет за далечно и два за близко откриване на ВВС на България, с които ще можем да се включим в наблюдение на въздушното пространство над Северна Македония. Радарите ще са за 400 млн. лв. и трябва да бъдат налице през 2023-2024 г. за новите F-16.
След като са прелетели над Севера Македония, двата бомбардировача са били придружени от румънски МиГ-21 и F-16, както и полски F-16 и МиГ-29. За първи път украински Су-27 също са участвали в мисията.
Презареждането с гориво във въздуха са осигурили турски и американски самолети-танкери KC-135 от авиобазата в „Инджирлик“, както и един от авиобазата „Милденхол“ във Великобритания.
Впоследствие двата бомбардировача са били пресрещнати от руски самолети Су-27 и Су-30 – единият в международно въздушно пространство над Черно море, а другият – над Балтийско.
„Руските самолети са приближили на безопасна дистанция, идентифицирали са ги като В1-В бомбардировачи от стратегическата авиация на САЩ, в резултат на което американските самолети са променили курса на полета си, насочен към границите на Руската федерация“, съобщиха от военното ведомство в Москва.
Гърция подписа конкретно споразумение със Северна Македония за охрана на въздушното й пространство. Българският премиер Бойко Борисов обяви, че България може да пази небето над Скопие, след като пристигнат новите изтребители F-16, докато президентът Румен Радев настоя това да стане и със сегашните МиГ-29, но няма информация за постигнато споразумение между Скопие и София.
Това е поредният полет на стратегически бомбардироачи на САЩ над Европа.
Полетите на руската стратегическа авиация също се активизират. В началото и средата на март два ракетоносеца Ту-160 (способни да носят ядрено въоръжение) прелетяха над Баренцово и Норвежко море и Атлантическия океан, придружавани на етапи от английски и норвежки изтребители.
Преди това два Ту-142 за борба с подводници на Северния флот на Русия прелетяха по същия маршрут с въздушно презареждане, стигайки почти до въздушното пространство на Великобритания. Шест английски изтребителя „Тайфун“ са съпроводили руските самолети тогава.
Източник: news.bnt.bg