Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Гърция призова ЕС да не продава оръжие на Турция

[post-views]
Гръцката армия е в бойна готовност

greece-turkeyГърция се обърна към останалите държави от ЕС с молба да не продават военно оборудване и материали на Турция, както и да преустановят действието на митническия съюз с нея. Това съобщи министър-председателят Кириакос Мицотакис след края на тристранната среща на върха в Кипър с участието на президента на Кипър Никое Анастасиадис и президента на Египет Абдел фаттах ас-Сиси.

В изказването си, излъчвано пряко по телевизия ЕРТ-1, Мицотакис припомни, че Гърция е изпратила писмо с такова съдържание в министерствата на външните работи на Германия, Испания и Италия и се е обърнала към еврокомисаря по разширяването Оливер Вархели за преустановяване дейността на митническия съюз между Брюксел и Анкара.

Гръцките власти „пред лицето на агресивна Турция молят европейските държави да не продават повече военно оборудване и материали на Турция, което се предвижда и от съюзното законодателство от 2008 г. за продажба на оръжие”.

Не бива държавите сами да снабдяват агресора с куршуми, които противниковата страна може да използва срещу държави- членки на Европейския съюз, подчерта гръцкият премиер.

Атина настоява да бъдат регистрирани много(бройни- те нарушения на мерките, отнасящи се до споразумението за митнически съюз между ЕС и Турция.

Не може трета държава, която е кандидат за членство в Евросъюза, да се освобождава от мита, да ползва изгодите на единния пазар и в същото време да заплашва източните граници на ЕС и да създава напрежение в Средиземноморието, категоричен е Мицотакис.

Той подчерта, че времето на провеждане на тази тристранна среща съвпада с допълнителните опасности, предизвикани от „многобройните едностранни провокации” на Турция в Източното Средиземноморие, „които често са придружени от екстремистка и агресивна реторика”.

Лидерите на Гърция, Кипър и Египет са единодушни, че такива действия нарушават международното право, включително решенията на Съвета за сигурност на ООН и на ЕС, поставят под съмнение задължителния характер на международните договори и в същото време подкопават регионалната сигурност и създават проблеми в НАТО.

„Това е поведение, което противоречи рязко на заявените позиции на редица държави – САЩ, Русия, арабския свят, всички съседни страни”, допълни Мицотакис.

Атина не признава сключения през ноември 2019 г. меморандум между Анкара и Триполи за взаимно разбирателство относно разграничаването на морските зони. Според гръцкото външно министерство, документът лишава гръцките острови между Турция и Либия от континентален шелф и изключителни икономически зони.

Това лято Гърция на свой ред сключи договор с Италия и Египет за морските зони, а Турция обяви, че не признава споразумението и изпрати проучвателния си кораб „Оруч Рейс” на мисия в гръцкия морски шелф близо до остров Кастелоризо.

Корабът се охранява от турски военни кораби. След излизането на „Оруч Рейс” от Анталия Гърция отново приведе военноморския си флот в бойна готовност и заяви, че ще защитава суверенните си права.

По-рано гръцките медии съобщиха, че външният министър Никое Дендиас е изпратил писма до колегите си в Германия, Хайко Ма- ас, в Испания, Аранча Гонсалес-Лая и в Италия, Луиджи Ди Майо.

В писмото до германския си колега гръцкият външен министър иска да не се предоставят разрешения за износ за Турция на някои видове военна техника, като подводници, фрегати, модернизация на самолети и въоръжение. Дендиас посочва неотдавнашната поредица от провокативни действия на Турция, които, както той подчертава, имат за цел да решат конфликта с военни средства. В този контекст Дендиас припомня призива на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис на последния Европейски съвет относно задължението на страните-членки на ЕС, произтичащо от общата позиция, която те са приели. Тя е да преустановят износа на военна техника за трети страни, когато това оборудване се използва за актове на агресия или регионална дестабилизация, което прави Турция.

По-рано дипломатически източници съобщиха, че външният министър е изпратил писмо до европейския комисар по разширяването с призив за спиране на споразумението за митнически съюз с Турция.

Не закъсня реакция от страна на гръцки опозиционери на правителството: „Германия ще се противопостави на собствените си интереси и ще наложи оръжейно ембарго на Турция? Това е шегата на деня!“

Източник: в.“Земя“ 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани