Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на три български лица за значителната им роля в корупцията в България, както и техните мрежи, обхващащи 64 организации. Това се казва в съобщение на сайта на американското финансово министерство.
От него става ясно, че мерките са насочени срещу Васил Божков, представен като „известен български бизнесмен и олигарх“, Делян Пеевски – „бивш депутат“, и Илко Желязков, бивш заместник-ръководител на Държавната агенция за технически операции.
„Корупцията не само лишава гражданите от ресурси, но и подкопава институциите, предназначени да ги защитават. Това публично обявяване на санкции срещу лица в рамките на глобалната програма за санкции по закона „Магнитски“ показва, че сме ангажирани да се борим с корупцията, където и да се проявява тя“, заявява Андреа Гаки, директор на службата за контрол на чуждестранните активи.
За Васил Божков в съобщението се твърди, че на няколко пъти е подкупвал държавни служители, сред тях „настоящ политически лидер“, както и бившият шеф на разформированата Комисия по хазарта. Божков също така е планирал по-рано тази година да предостави неуточнена сума пари на бивш държавен служител и на български политик, за да му помогнат да създаде канал за влияние на руски политически лидери върху български официални лица.
За Делян Пеевски от американското Министерство на финансите твърдят, че „редовно е бил замесен в корупция“, използвайки влиянието си и подкупи, за да избегне обществено внимание и да упражнява контрол върху ключови институции и сектори от българското общество. През септември 2019 година Пеевски е работил активно, за да повлияе негативно върху местните избори от 27 октомври същата година. Пеевски е преговарял с други политици да им осигури политическа подкрепа и позитивно медийно отазяване, в замяна на протекции от криминални разследвания, твърдят от Вашингтон.
Илко Желязков – бившият заместник шеф на ДАТО – е описан от американското ведомство като „фронтмен“ (подставено лице), чрез което Пеевски е участвал в корупционни действия. Пеевски е използвал Желязков в корупционна схема с издаване на документи за пребиваване на чуждестранни граждани.
С наложените на Божков, Пеевски и Желязков санкции се блокират цялата им собственост и собственически права, които се намират в САЩ. Забранява се на лица в Съединените щати транзакции с техни активи.
За санкциите по закона „Магнитски“ срещу Божков, Пеевски и Желязков помощник-държавният секретар по политически въпроси в американския Държавен департамент Виктория Нюланд е информирала по телефона служебния премиер Стефан Янев.
Според правителствената пресслужба в разговора Нюланд е заявила, че други трима души ще бъдат обект на по-лек санкционен режим.
По-рано президентът Румен Радев се е срещнал с гостуващ представител на американското финансово министерство. Пред първия заместник-помощник секретар Пол Ахърн и американския посланик Херо Мустафа Радев е заявил, че постигането на ефективни резултати в борбата с корупцията е въпрос на общи усилия с партньорските държави. Радев е подчертал, че българското общество се намира във важен момент от развитието си:
„Има огромно очакване от гражданите за повече прозрачност в работата на институциите. Искаме хората, които заемат важни постове в управлението на страната и по високите етажи на администрацията, да бъдат открити. Това да важи за всички съдии и прокурори, не само за политиците. Да има прозрачност по отношение на банковите им сметки независимо дали у нас или в чужбина“.
Обща е била позицията за необходимостта от още по-активно партньорство между България и САЩ в борбата с организираната престъпност и корупцията и за укрепване на върховенството на закона.
Съединените щати с радост биха си сътрудничили с българската прокуратура по разкритията, направени от Министерството на финансите във Вашингтон за Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков. Това стана ясно в рамките на посещението на първия зам.-помощник секретар на американското финансово министерство у нас. Пол Ахърн и американският посланик у нас Херо Мустафа се срещнаха с журналисти.
Без прецедент в прилагането на закона „Магнитски“ – така Пол Ахърн определи наложените икономически санкции. Посланик Херо Мустафа повтори, че никой не стои над закона. Не е ясно кога започва разследването „Пеевски, Божков и Илко Желязков“, но в рамките на него щателно са събирани оказателства, които да издържат пред всеки един неутрален съд. Използвани са различни източници – от публикации в медиите, информация от партньорски на Съединените щати служби до данни, събирани от агенции и американските правоохранителни органи.
В рамките на посещението си у нас Пол Ахърн е имал среща и с Румен Радев, и с Бойко Борисов, с представители на политически партии и на правителството, но среща с представител на прокуратурата не е имало, не е планирана и в дневния ред. Не е ясно какъв е точният размер на замразените активи на тримата.
След въвеждането на санкции предстои американските банки да замразят сметките, а данните за активите по тях ще бъдат ясни на по-късен етап. От американското правителство предупреждават още, че повечето финансови институции по света вземат предвид наложени американски санкции и по тази линия могат да бъдат установени и още замразени активи на Божков, Пеевски и Желязков и извън Съединените щати.
Налагането на санкции по закона „Магнитски“ не е политическо действия, посочват от американското правителство и подчертават, че не е имало как да се знае, че кулминацията на това разследване ще дойде в момент, когато България е на прага на нови предсрочни избори на 11 юли.
„САЩ, преди да вземат такова крайно решение, винаги правят много детайлен анализ и съм сигурен, че са събрали достатъчно факти, за да могат толкова крайно да „отсечат“ за тези две личности“. Много е важно наш`те институции, нали, да работят и да не разчитаме винаги някой от вънка да ни го казва. „Наш`те институции трябва да работят винаги по начин, който да защитава публичния интерес“, коментира служебният министър на икономиката
Източник: bnr.bg/