Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Лидери на бивши съветски републики настояват за възможно начало на преговори за членство в ЕС

[post-views]

Лидерите на Грузия, Молдова и Украйна призоваха днес Европейския съюз да започне с тях преговори за присъединяване към блока, предаде Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че на този етап обаче се очаква те да получат само уверения за подкрепа срещу евентуална руска агресия. Еднодневната среща на върха на Източното партньорство също така подчертава ограничените успехи на подхода на ЕС към шестте бивши съветски републики, които обхваща инициативата – всички те намиращи се в район, който Русия смята за свой заден двор и където тя има екзистенциални интереси в областта на сигурността и други сфери.

Трите от шестте страни – Украйна, Грузия и Молдова – имат териториални спорове с Москва. Армения и Азербайджан са представени на срещата на върха от своите лидери, но не се стремяткъм членство в ЕС. Президентът на Беларус Александър Лукашенко, на когото Западът наложи санкции заради нарушения на човешките права, не присъства.

„Нашата цел е пълноправно членство в Европейския съюз“, обяви в Туитър украинският президент Володимир Зеленски след разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Според проект на заключителната декларация на срещата, видян от Ройтерс, ЕС ще „признае европейските стремежи и европейския избор“ на страните по програмата с изключение на Беларус.

В рамките на Източното партньорство съюзът предлага пари, техническа помощ и свободна търговия, но не и членство.

Присъединяването към ЕС обаче остава привлекателна цел. Днес дъщерята на хвърления в затвора критик на Кремъл Алексей Навални изрази очакване един ден дори самата Русия да стане член на блока.

„Русия е част от Европа и ние се стремим да станем част от (ЕС)“, заяви Дария Навална пред Европейския парламент в Страсбург, докато приемаше от името на баща си наградата „Сахаров“ за принос в областта на правата на човека.

Отношенията на Русия с 27-те държави от блока са много

хладни, откакто тя анексира украинския Крим полуостров през 2014 г. и подкрепи сепаратистите в източната част на Украйна – действия, които й навлякоха санкции от страна на Запада.

Преди срещата на Източното партньорство грузинският премиер Иракли Гарибашвили призова страната му да бъде приета в НАТО – цел, към която се стреми и Украйна, но не и Молдова, която е неутрална. „Всяка държава има суверенно право да избере своя външнополитически курс“, заяви Гарибашвили пред репортери в централата на Северноатлантическия алианс – завоалирана препратка към това, че Русия не може да налага външнополитическия курс на Грузия.

Молдовската президентка Мая Санду заяви вчера пред Ройтерс, че нейната страна се стреми да се присъедини към ЕС и е уведомила Русия за тези свои намерения.

Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани