Отново отчитаме недостиг на ресурси, закъсняла модернизация, недостиг на хора и свръхнатоварен личен състав, който с цената на много усилия и всеотдайност продължава да изпълнява своите задължения, да генерира нови способности и да участва в редица важни учения, посочи той, след като изслуша Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2022 г.
Президентът Румен Радев поздрави всички военнослужещи и цивилни служители от Въоръжените сили за постигнатите резултати през миналата година. Те, посочи той, заслужават признание и подкрепа. Той участва в представения от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2022 г.
Но, продължи държавният глава, вече измина година от „бруталната руска агресия в Украйна, която промени драстично средата за сигурност“. Редица рискове прераснаха в реални заплахи, но, за съжаление, в този анализ се сблъскваме със същите проблеми, които бяха и в минали години, констатира президентът. Отново отчитаме недостиг на ресурси, закъсняла модернизация, недостиг на хора и свръхнатоварен личен състав, който с цената на много усилия и всеотдайност продължава да изпълнява своите задължения, да генерира нови способности и да участва в редица важни учения.
Върховният главнокомандващ поздрави ръководството на Щаба на отбраната и Министерството на отбраната за усилията и настойчивостта им, благодарение на които България бе първата страна от Източния фланг, сформирала многонационална бойна група. Те, продължи президентът, успяха на преодолеят едно значително изоставане и да разработят и актуализират редица важни проекти за модернизация на въоръжените сили. Дори в тази напрегната обстановка, обаче, подчерта той, Народното събрание не счете за необходимо да разгледа внесената от Министерството на отбраната Програма за приоритетни инвестиционни разходи. Това бе определено от държавния глава, като едно от големите предизвикателства пред Въоръжените ни сили – дефицитът на разбиране и консенсус в политическата класа за реалната роля и визия за развитие на Въоръжените сили и за тяхното осигуряване. Той бе категоричен „Недопустимо е в тази изключително сложна среда за сигурност, не малка част от политическите партии да гледат на Въоръжените ни сили не като гарант за териториалната цялост и сигурността на страната, а като на донор за въоръжените сили на Украйна. Това е единственото, което ги интересува, когато се говори за Българската армия как веднага тя трябва да даде своето оръжие. Мога да кажа, че тази мантра, която се насажда, че видите ли с даването на старото въоръжените ще се решат веднага проблемите с модернизацията и превъоръжаването, е дълбоко несъстоятелна“.
Тази теза президентът аргументира така. Това, което е било възможно, изобщо, да се предостави, като замяна, този прозорец вече е затворен. Но дори и да е било възможно, това количество е нищожно на фона на цялостната необходимост за превъоръжаване на Българската армия. Някои държави по т.нар. триъгълни сделки са получили 15 танка. Какво са 15 танка на фона на цялостната необходимост за превъоръжаване, попита върховният главнокомандващ. Освен това, продължи той, заменяме едни стари платформи с други стари платформи, което поражда необходимост от тежка логистика за поддържане. Ако трябва да закупим нова техника, при положение, че дадем самолети, зенитно-ракетни комплекси и танкове, ще трябва да си ги платим. Така че, смята президентът, всички хора, които настояват, че с тази концепция „Сливи за смет“ ще свършат проблемите с превъоръжаването, трябва да застанат пред обществото и да отговорят кога и какви точно платформи бихме могли да предложим, като замяна, кога ще обучим личния състав и ще осигурим поддръжката. Ако купуваме нови, ще минат години и ще трябват много пари и имаме ли ги сега, попита още държавният глава. Затова, отбеляза той, е моят сблъсък с тези хора, защото, като върховен главнокомандващ на Въоръжените сили, съм длъжен да настоявам отбранителният потенциал на Българската армия не да се отслабва, а да се съхранява и развива. Истинската модернизация ще бъде постигната, когато едно редовно правителство и парламент се заемат с нея, както е по предложената от Министерството на отбраната програма. България ще трябва да се ангажира с плавно осигуряване на средства, за да постигнем най-бързо модернизацията, която ще изисква много пари, много усилия и стартиране навреме. Ние вече много закъсняхме, завърши изявлението си пред журналисти президентът Румен Радев.