ЦСКА се класира на първия си финал за Купата на България по баскетбол от 18 години насам, ще спори с Левски за трофея

Домакините на тазгодишното издание на турнира за Купата на България по баскетбол при мъжете ЦСКА и Левски, ще се изправят един срещу друг в битката за златото този петък в столичната зала „Арена София“

Вечното дерби в баскетбола стана факт, след като тимът на Росен Барчовски победи шампиона Балкан с 82:80 (14:22, 20:16, 21:8, 17:26, 10:8) след продължение. Успехът дойде след победен кош на звездата на „червените“ Таменанг Чо.

Така за първи път от 30 години насам ще гледаме Вечно дерби на финала в надпреварата, след като двата тима за последно спориха за златото през далечната 1993-а.

В полуфиналната среща мужду ЦСКА и Балкан отборите изиграха интригуващ сблъсък, преминал през много обрати и продължение. В последната секунда Димитър Димитров изравни за Балкан за 72:72 като така приключи редовното време.

В допълнителните минути и при оставащи 5 секунди Таменанг Чо реализира за 82:80 за ЦСКА, а в последната атака Христо Захариев пропусна от тройката за ботевградчани.

Брандън Йънг бе най-резултатен за успеха на „червените“ със 17 точки, 6 борби и 7 асистенции, Зейн Ноулс завърши с 16 точки и 12 борби, а Таменанг Чо добави 10 точки и 10 борби. Алекс Симеонов се отчете с 15 точки и 5 борби.

За Балкан Мануел Суарес реализира 20 точки и 12 борби, а Павлин Иванов и Димитър Димитров вкараха по 16 точки.

В другият полуфинал отборът на Левски победи Черноморец със 77:73 (25:11, 17:27, 18:19, 17:16) в „Арена София“ в столицата и се класира за финала за шести пореден път. За последно тимът спечели трофея през 2020 година.

По-малко от 6 минути преди края резултатът бе равен 67:67. „Сините“ отбелязаха 9 поредни точки, а с точна стрелба от далечна дистанция на Златин Георгиев и кош на Алън Арнет се откъснаха със 76:67 при оставащи малко повече от 3 минути. Черноморец намали пасива си до 73:77 48 секунди преди края на мача, но Левски удържа победата.

Трима баскетболисти на бургазлии не завършиха двубоя заради пет лични нарушения – Георги Боянов, Макол Моайен и Брайс Нзи, както и Асен Великов от „сините“.

Най-резултатен за Левски бе Алън Арнет с 20 точки и 4 борби, а по 13 точки вкараха Джон Флорвиъс и Серхий Павлов.

За Черноморец най-резултатен бе Джордан Тъкър с 29 точки и 8 борби, а Мунис Туту добави 17 точки и 8 асистенции.

Финалът между Левски и ЦСКА ще се играе този петък от 19:00 часа.