Левски повали Ботев (Пд) с дузпа и две „бомби“ от далеч

Отборът на Левски постигна първа победа от началото на сезона в Първа лига. „Сините“ се наложиха с 3:1 при гостуването си на Ботев (Пловдив) в дербито от втория кръг на шампионата. Пред над 8000 зрители на стадион „Христо Ботев“ двата тима изиграха интересен двубой, в който и четирите попадения паднаха през втората част. Първо Рикардиньо бе точен от дузпа в 56-ата минута, а в 74-ата Джавад Ел Джемили удвои преднината на своя тим. Мартин Секулич намали изоставането на „жълто-черните“ в 81-ата минута, но само пет минути по-късно Ел Джемили се разписа за втори път с „бомбен“ удар отдалеч, за да оформи крайния резултат. По този начин Левски записа първи успех под ръководството на новия си наставник Николай Костов, докато „канарчетата“ остават без победа след първите два кръга в първенството.

В 11-ата минута отборът на Ботев първи стигна до опасност пред противниковата врата. Уме Емануел преодоля Марин Петков по десния фланг и центрира в наказателното поле, където Жереми Петрис остана под топката, а зад гърба му Красиан Колев засече с глава, но Пламен Андреев реагира и улови.

Малко след това Джеймс Ето‘о пробва с прехвърлящ удар от около 20 метра да изненада стража на „сините“, който отново се намеси и изби в корнер.

В 17-ата минута играчите на Николай Костов отговориха с далечен изстрел на Джавад Ел Джемили, попаднал право в ръцете на Хидайет Ханкич, а след това и Марин Петков стреля неточно от дистанция.

В 36-ата минута Роналдо засече с глава центриране отляво, търсейки близкия ъгъл на вратата на Ботев, но вратарят на „канарчетата“ парира удара.

До края на полувремето Мартин Секулич опита шут по земя от дъгата на наказателното поле, но той не затрудни Пламен Андреев и така почивката дойде при нулево равенство.

Седем минути след подновяването на играта Левски получи правото да изпълни дузпа. След блокиран удар на Роналдо Роберто Пунчец се засуети да изчисти, Рикрдиньо чукна топката и се спъна в крака на защитника, но Валентин Железов посочи бялата точка, като ситуацията бе преразгледане и с помощта на системата ВАР. Потърпевшият Рикардиньо се нагърби с изпълнението и преодоля Ханкич за 1:0.

В 74-ата минута „сините“ решиха мача с втори гол. Джавад Ел Джемили получи в противниковата половина и бе оставен да напредне до дъгата на наказателното поле, откъдето отправи неспасяем удар в левия ъгъл за 2:0.

В 81-ата минута Ботев намали изоставането си. След центриране от корнер защитата на „сините“ изби и Точукву Нади опита шут от около 20 метра, изстрелът бе блокиран, но топката падна на крака на Мартин Секулич, който реализира от близка дистанция за 1:2.

Само пет минути по-късно обаче Левски възстанови двата си гола аванс, след като точен за втори път бе Джавад Ел Джемили. Халфът на гостите отново се разписа с прецизен фалцов удар от границата на наказателното поле, който не остави шансове на Хидайет Ханкич и така оформи крайния резултат – 1:3.

В следващия трети кръг Ботев гостува на Пирин (Благоевград), докато Левски приема Локомотив (София) в столично дерби.

Първенство на България по футбол, среща от втория кръг на Първа лига между отборите на Ботев (Пловдив) и Левски (София):

Ботев (Пловдив) – Левски 1:3 (0:0)

голмайстори: 0:1 Рикардиньо 56 – дузпа, 0:2 Джавад Ел Джемили 74, 1:2 Мартин Секулич 81, 1:3 Джавад Ел Джемили 86

стадион: „Христо Ботев“, Пловдив

главен съдия: Валентин Железов, гр. Бургас

жълти картони: Самуел Акере, Точукву Нади (Ботев Пловдив); Асен Митков, Жереми Петрис, Марин Петков, Джавад Ел Джемили (Левски)

Състав на Ботев (Пловдив): Хидайет Ханкич, Николай Минков, Джаспър ван Хертъм, Роберто Пунчец, Самуел Акере, Джеймс Ето’о (70 – Точукву Нади), Красиан Колев, Янис Карабельов, Реда Рабей (61 – Елвис Ману), Уме Емануел (70 – Фаустас Степонавичус), Мартин Секулич

Състав на Левски: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба, Марин Петков, Асен Митков (84 – Асен Чандъров), Джавад Ел Джемили, Уелтън, Ивелин Попов (64 – Андриан Краев), Роналдо (84 – Патрик-Габриел Галчев), Рикардиньо (79 – Преслав Бачев)

Източник: bnr.bg