Сред вълна от остри критики и протести започна изпускането на радиоактивните води от авариралата японска АЕЦ „Фукушима“. Процесът върви по план, заявиха от ръководството на централата, а Пекин за пореден път разкритикуваха решението на Токио и забрани изцяло вноса на японски морски продукти.
Започналото днес изхвърляне на вода от АЕЦ „Фукушима“ в Тихия океан ще продължи малко повече от 2 седмици, като става дума за количество около 7 800 куб. м. Основните притеснения са, че водата не е напълно изчистена от всички радиоактивни вещества и изпускането ѝ може да има катастрофални последици върху околната среда.
Международната агенция за атомна енергия, която наблюдава стриктно ситуацията във Фукушима, още през юли прецени, че проектът на японското правителство съответства на международните стандарти и даде разрешение за започване на операцията, която по думите им ще има „незначителен радиологичен ефект върху населението и океана“.
Японската риболовна индустрия вече се противопостави на плановете, опасявайки се от непоправими щети върху бизнеса си. Екоактивисти в Китай и Южна Корея също се изправиха срещу действията на Токио, превръщайки проблема в политически и дипломатически въпрос. Властите в Сеул призоваха Япония за повече прозрачност и активно противодействие на дезинформацията, а местната полиция арестува близо 15 души, опитали се да нахлуят в японското посолство след протест срещу изпускането на водата от АЕЦ „Фукушима“.