Националният тим на България по баскетбол за жени загуби от Словения във втория си мач от Европейските квалификации

България загуби от Финландия на старта на квалификациите за Евробаскет 2025 при жените

Борислава Христова (с топката) вкара 25 точки за България.
Снимка: БФБаскетбол

Националният отбор на България по баскетбол за жени загуби от Словения с 63:78 точки като гост в Любляна в среща от втория кръг в група В на квалификациите за Европейското първенство през 2025 година. Поражението бе второ за българките и ги остави на последното, четвърто място във временното класиране. В другия мач от групата Унгария постигна успех като гост на Финландия с 67:56 точки и записа втора победа в квалификациите. Унгарките оглавяват подреждането пред финландките и словенките, съответно на второ и трето място с актив 1-1. Селекционерът на българския състав Таня Гатева избра срещу словенките да започнат капитанът Борислава Христова, Ива Костова, Гергана Иванова, Габриела Николова и Златка Маданкова. Националките изиграха добро първо полувреме и бяха равностойни на Словения до средата на третата част. Българките водеха със 17:14 след първите 10 минути. До почивката те задържаха водачеството, на два пъти увеличиха аванса си до 6 точки, а на почивката резултатът бе 36:35. Домакините успяха да стигнат до обрат в третата част, като в един момент поведоха с 12 точки и преди последната четвърт Словения имаше преднина от 62:52. До края на срещата България не успя да застраши водачеството на противника, а най-голямата разлика достигна 22 точки. Българките отстъпиха в борбата под коша (26-41), а словенките направиха повече грешки (21-14), но бяха доста по-ефективни при стрелбата. Най-резултатна за националния тим на България отново бе Борислава Христова с 25 точки и 5 борби, а Карина Константинова завърши с 15 точки и 2 борби. За Словения Ева Лисец реализира 28 точки, 7 борби и 4 асистенции. Следващите мачове от квалификациите за Евробаскет 2025 при жените ще се проведат след година. България ще гостува на Унгария на 7 ноември 2024-а, а три дни по-късно ще бъде гост на Финландия. В последните си две срещи от пресявките, през февруари 2025 година, българките ще имат две домакинства – на 6 февруари срещу Словения и три дни по-късно срещу Унгария.