КОЛЕБАЕ СЕ МЕЖДУ ТОМ ДОНИЛЪН И МАЙКЪЛ МОРЕЛ
Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдьн обмисля да номинира Том Донилън за директор на ЦРУ, съобщиха двама източници пред „Политико“.
Донилън е бивш съветник по националната сигурност в администрацията на Барак Обама.
Изборът на шеф на ЦРУ е един от трудните за Байдьн при сформирането на екипа си за национална сигурност. Агенцията изпадна в неловко положение по време на управлението на Доналд Тръмп, който многократно подкопа службите с обвинения, че представляват .дълбока държава“.
Докато Донилън е фаворит за поста, Майкъл Морел, който преди временно управляваше ЦРУ, остава основният конкурент. И двамата има опит под интензивен натиск и са запознати с бюрокрацията в разузнавателните служби на най- високо ниво. Но всеки от тях си носи багаж; Морел е обвиняван, че е защитил използваните от ЦРУ методи за изтезания в миналото. Донилън пък е атакуван, че се държи твърдо строго към подчинените, искайки огромно количество работа да бъде свършена с неясна цел.
Друго име, което се спряга за директор на ЦРУ, е Джей Джонсън, бивш секретар за вътрешната сигурност при управлението на Варак Обама.
Джонсън, бивш федерален прокурор, служи и в Пентагона по време на първия мандат на Обама. Той се опита да затвори „Гуантанамо“, но не успя. Не е ясно дали има шансове за поста директор на ЦРУ. Той е разглеждан като кандидат и задруги постове, включително шеф на Пентагона и главен прокурор.
Преди това бе съобщено, че китайският президент Си Цзинпин е поздравил новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън и е изразил надежда за взаимноизгодно сътрудничество на фона на сегашната обстановка на конфликти в търговията, технологиите и сигурността.
Китай е една от държавите, които последни поздравиха Байдън за изборната му победа на президентските избори от 3 ноември. Според някои коментатори това се дължи на факта, че Пекин не иска да обтегне отношенията си с президента Доналд Тръмп, който не се е признал за победен.
В поздравителното послание до Байдьн китайският лидер казва, че жизнените и стабилни отношения са „общото очакване на международната общност“.
„Надяваме се двете страни да поддържат отношения без конфликти и конфронтации в дух на взаимно уважение и взаимноизгодно сътрудничество, ще наблегнат на сътрудничеството, ще контролират разногласията и ще насърчат жизнено и стабилно развитие на китайско-американските отношения“, се казва в посланието.
Източник: в.“Монитор“