Заради некомплекта натоварването ни е високо, на моменти – критично, казва командирът на Мобилната КИС
– Г-н полковник, какви са първите задачи за 2022 г., които решава Мобилната комуникационно-информационна система (Мобилна КИС, МКИС) в момента?
– През януари тържествено открихме подготовката за 2022 г. Взехме участие в традиционния Богоявленски водосвет на бойните знамена в София. Проведоха се учебно-методически сборове на началниците на сектори и командирите на модули. Също през януари тържествено положиха военна клетва новоназначените военнослужещи от МКИС, а след това в учебния ни център започна курс за начална военна подготовка на новоназначени военнослужещи от формированията на Съвместното командване на силите (СКС). В края на изминалия месец тържествено бяха посрещнати военнослужещите от групата за комуникационно-информационна поддръжка (КИП) от състава на Националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F), участвали в мисията на НАТО в Ирак – NMI. Периодично през годината са планирани тренировки на формированията за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия и тренировки на мобилизационните модули, както и на групите, осигуряващи КИП на изходните пунктове на командира на СКС. В момента усилено се готвим за предстоящите тренировки по развръщане на полевия пункт за управление на СКС и тази по каналообразуване. Всички дейности ще продължат да се изпълняват при стриктно спазване на противоепидемичните мерки за недопускане на разпространението на COVID-19 сред военнослужещите и цивилните служители от Мобилната КИС.
– Какви са главните постижения, но и проблемите, които отчетохте по време на анализа за 2021 г.?
– На проведения анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината през 2021 г. присъства командирът на СКС генерал-майор Валери Цолов. По време на анализа отчетохме постигнатото от формированието и по трите мисии на Въоръжените сили. Отбелязано беше изключително високото, на моменти – дори критично, натоварване през годината на личния състав при изпълнение на поставените задачи въпреки значителния некомплект от личен състав и действията им в усложнените условия на епидемична обстановка. Показаните резултати през годината ни убедиха, че личният състав на 1-ви и 2-ри сектор „Мобилен КИВ” е в състояние да изпълни заповядани задачи по осигуряване на КИП на полевите пунктове за управление на СКС. Със задоволство отчетохме добрите ни сътрудничество и взаимодействие с държавната и местната власт, което до някаква степен допринесе за повишения интерес към военната служба във формированието. Наред с постиженията и успехите не бяха спестени и основни трудности и предизвикателства пред формированието. Една от тях е свързана с поддръжката и експлоатацията на остаряла комуникационна техника и учебно-материална база. Другите произтичат от некомплекта от длъжности за офицери и войници, но в последните месеци се наблюдава положителна тенденция в интереса на цивилни лица към военната служба във формированието.
– Пандемията пречи ли на работата Ви?
– Всяко непредвидено обстоятелство в някаква степен затруднява изпълнението на поставената цел. Въпреки това в усложнената епидемична обстановка и наложените ограничения благодарение на адекватните действия и предприетите мерки за защита на личния състав планираните задачи и основни мероприятия по подготовката в МКИС бяха изпълнени в пълен обем. До настоящия момент нямаме отменени учение или тренировка. Дори при най-високите нива на заразяемост в страната ние имахме само единични бройки заразени военнослужещи. Процентът на ваксинираните в момента е по-висок от средния за страната, но на мен ми се иска той да е още по-голям. За целта при нас бяха специалисти от ВМА и проведоха информационна кампания пред целия личен състав за ваксинация срещи COVID-19.
– Имате ли некомплект на личен състав?
– Окомплектоването с личен състав е от съществено значение за функционирането на МКИС и изпълнението на ежедневните дейности. За съжаление, и в нашето формирование има недостиг на военнослужещи от всички категории. За минимизиране на този проблем през 2021 г. бяха организирани два конкурса за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина, вследствие на което на военна служба бяха приети 40 лица, отговарящи на изискванията. Това частично допринесе за намаляване на некомплекта. Причините за този некомплект при нас са комплексни и произтичат главно от отдалечеността на формированието от София и по-силно развития икономически район, а оттам и по-високото заплащане на труда в околността.
Отделно от това, спецификата на изпълняваните от нас задачи изисква изграждането на високоподготвени специалисти в областта на комуникациите, което предвид факта, че пандемията форсира дигитализацията в редица сектори на икономиката и обществения живот, прави задачата ни по тяхното задържане почти непосилна. Тук няма да пропусна да отбележа и задълбочаващата се негативна тенденция повече от 30% от кандидатите за войници да отпадат от конкурса по здравословни причини. Един от начините за мотивиране и привличане на интереса към военната служба от цивилни граждани е дейността на Военен спортен клуб (ВСК) „Атлетик-28860”, който беше сформиран през 2016 г. към МКИС и е пълноправен член на Националната военна спортна федерация. През годините с усилията на всички членове на клуба се изгради модерна спортна база, включваща стадион, игрище за тенис на корт, зали за тенис на маса и мултифункционална фитнес зала. Осигурени бяха спортна екипировка и принадлежности на отборите, представляващи отборите на ВСК и СКС. Нашият спортен клуб е единственият от формированията, подчинени на СКС и взима активно участие в утвърдения Държавен военен спортен календар.
– По време на анализа на СКС неотдавна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов каза пред военните медии, че се търси решение на проблема, свързан с това, че личният състав от МКИС, който живее в столицата, не може да ползва жилищните придобивки по Наредба 22, получавани от военнослужещите от гарнизон София. Бихте ли дали подробности по този въпрос?
– Да, това е проблем, който очаквам да бъде разрешен скоро, особено след като началникът на отбраната беше запознат с тази неравнопоставеност сред военнослужещите от гарнизон София. През 2016 г. военнослужещите от МКИС загубиха право да кандидатстват и да бъдат настанявани в жилища от фонда на Министерство на отбраната и в общежития в гр. София. Съгласно Наредба 22 право на това имат само нуждаещи се лица в населеното място, където служат, въпреки че Горна Малина е в гарнизон София и огромна част от личния състав живее в София. Разбирате, че това допълнително демотивира желаещите да служат в Мобилната КИС, вследствие на което някои се принудиха да продължат професионалната си кариера във формирования в София.
– Какво е състоянието на техниката на МКИС?
– Мобилната КИС е окомплектована с комуникационна и транспортна техника на 100% съгласно длъжностното разписание. За съжаление, част от комуникационната техника е технологично остаряла, на въоръжение са голям брой аналогови станции и апаратни. Също така срещаме затруднения с поддръжката на транспортната техника поради липса на достатъчен брой резервни части и консумативи. Въпреки това личният състав на формированието полага усилия и се справя с поддържането и експлоатацията на горепосочената техника.
През последните години в Мобилна КИС започна внедряването на нови образци цифрова комуникационна и информационна техника. Придобити бяха тактически сайтове и полеви комплекти за осигуряване на КИП, както и цифрови радиорелейни станции HARRIS ECLIPSE. Чрез тези средства се осъществява привързване на комуникационно-информационните възли към обекти от Стационарната КИС и се осигуряват пълният спектър услуги на потребителите. Във формированието беше създаден кабинет за обучение по компютърни мрежи и технологии, закупени бяха сървъри, компютри, маршрутизатори и комутатори от ново поколение. Чрез тях се обучават специалисти по КИС и се осигурява информационна съвместимост със системи на коалиционните партньори от НАТО. В момента работим съвместно със старшия щаб по проекти за модернизация на аналогови радиостанции и реализиране на комплексни апаратни за осигуряване на КИП.
Първи командир на DCM-F, с 6 мисии, фен на ЦСКА
Полковник Теодор Тодоров е първият командир на първото формирование на Алианса у нас – Националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F). Участвал е в 6 мисии в Ирак и Афганистан.
Роден и израснал е в старопрестолния град Велико Търново. Но признава, че не възприема себе си за потомък на някогашната аристокрация.
Завършва профил „Свързочни войски” във ВВОВУ „В. Левски” през 1998 г. Започва службата си като командир на взвод в 62-ра свързочна бригада, след което преминава през различни командни длъжности в бригадата. След завършването на ВА „Г. С. Раковски” през 2012 г. е назначен за командир на DCM-F.
В шестте си мисии зад граница заема длъжности като началник на КИВ, началник на ТОЦ, съветник по комуникациите. По време на последната – като командир на група за КИП на щаба на мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа”, му се раждат двете деца – момче и момиче. Пет години служи в дирекция КИС в Щаба на отбраната, а от началото на октомври 2021 г. е командир на Мобилната КИС.
„Хоби нямам, но имам една страст, която е ФУТБОЛ и неувяхваща любов, и тя се казва ЦСКА”, казва с усмивка полковник Тодоров. А историята на „червения” клуб е настолна книга в обособен цесекарски кът в кабинета му.
Динамична година очаква формированието
Настоящата година се очертава да бъде отново изключително натоварена и динамична за формированието, категоричен е полковник Тодоров. „На първо място ще се проведат планираните тактико-специални занятия и комплексни тренировки по КИС на БА, целта на които е сглобяване на формированията на МКИС и достигане на необходимите способности по осигуряване на КИП на СКС. Специалисти по КИС ще участват и в редица международни учения и национални учения с международно участие”, посочва командирът. Едно от тях е СЕТАТЕА CISEX – международно учение по КИС със страна домакин Румъния и с участници от 4 държави от НАТО. В учението МКИС ще осигури информационна съвместимост на оперативно ниво с коалиционните партньори от Алианса. „Морски страж 22” ще е съвместно тактическо учение, на което ще бъде осигурена КИП на СКС. По време на военноморското учение „Бриз 2022” МКИС ще осигури КИП на сили и средства от ВМС.
През цялата 2022 г. военнослужещи от формированието ще са в готовност за развръщане на КИВ към национален поддържащ елемент и лекоманеврена рота от състава на Междинния резерв на операция на ЕС в Босна и Херцеговина ALTHEA. Освен формированията на Мобилна КИС, DCM-F също ще участва в няколко учения на НАТО като BRILLIANT JUMP 2022 и FOX-GLADIATOR 2022. През 2022 г. в Учебния център на Мобилна КИС ще се проведат курсове за начална и специална военна подготовка с новоназначени военнослужещи за нуждите на СКС и курсове за обучение на военнослужещи за придобиване на звание „младши сержант” специалисти, казва полковник Тодоров.
Радиатори топлят навсякъде след ремонт на централата
Радиатори отопляват пълноценно помещенията на формированието и създават здравословни условия за ежедневната войскова дейност. В края на миналата година беше извършен ремонт на паровата централа, с което беше осигурено топлоподаването за щаба и битовия корпус през отоплителния период, заявява полковник Тодоров. По думите му с подкрепата на командването на СКС се усъвършенства и осъвременява учебно-материалната база на МКИС. „Наскоро завърши подмяната на два броя цистерни за съхранение на гориво, което значително ще улесни осигуряването на подготовката. В края на 2021 г. стартира ремонтът на санитарните помещения в битовия корпус, с което ще се изпълнят изискванията за опазване на здравето и хигиената на личния състав”, казва командирът на МКИС. Храненето е организирано в столова, която е извън района на формированието. В нея се доставят продуктите и кухненският персонал от формированието приготвя топла храна. Качеството на храната е много добро, има асортимент от няколко ястия на обяд и личният състав е доволен от това, което му се предлага, казва полковник Тодоров. В Мобилната КИС функционира и войнишка лавка, в която се предлагат топли напитки и закуски.
В МКИС има и Музей на свързочната техника, който е богат с многобройните си интересни експонати, най-старите от които датират от Балканската война. „Нашият музей е уникален по рода си и се явява като мост между минало и настояще. Историята е най-добрият учител и най-лесният начин да погледнем в бъдещето. Познаването на миналото помага да се разбере настоящето и да се вземат правилните решения за бъдещето. Затова създаването му през 2005 г. е една прекрасна инициатива, която имаме идея да бъде развита и обогатена откъм експонати”, изтъква командирът на Мобилната КИС. В хода на модернизацията и развитието на формированието експозицията продължава да се обогатява с изделия, които отпадат от експлоатация поради замяната им със съвременни образци. Непознавайки миналото, погубваме себе си, а историята много често се повтаря”, обобщава смисъла на музейната сбирка полковник Тодоров.