Военноморските сили на САЩ планират да проведат в средата на 2016 г. тест с ново оръдие, което ще застъпи на въоръжение при тях. Става въпрос за артилерийско оръдие на електромагнитна основа, известно вече като релсотрон. Електромагнитното оръдие ще се използва по време на морски учения на ВМС на САЩ, пише „Бизнес инсайдър“.
Още през ноември миналата година шефът на Пентагона Ащън Картър обяви, че САЩ ще увеличат инвестициите в нови технологични иновации, сред които на първо място електромагнитното оръдие – релсотрон. Експертите обаче предполагат, че министърът просто иска да изкопчи средства от конгресмените.
„Ние инвестираме в технологии, които са най-актуални за отразяване провокациите на Русия като нови безпилотни системи, нови бомбардировачи с далечно действие, и в технологични иновации като електромагнитния релсотрон, нови системи за радиоелектронна борба, в технологии за космоса и киберпространството, като сред тях са и няколко удивителни иновации, за които не мога да говоря“ – каза Картър.
Научни принципи и мощ
Релсотронът се състои от две релси и между тях метален снаряд без заряд , където свръхпроводници създават колосално магнитно поле, ускоряващо снаряда до хиперзвукови скорости. Поразяващата сила на оръжието идва от кинетичната енергия на снаряда, чиято начална скорост може да достигне 2 км/сек.
Първият голям релсотрон е построен още през 1970-те години от специалисти на Канада и Нова Зеландия в Австралия. Преди около 10 г. ВМС на САЩ стартираха програма за електромагнитното оръдие под названието Velocitas Eradico, като проведоха много стендови изпитания. Миналият юли беше съобщено, че първото реално изпитание на кораб е планирано за началото на 2016 г. Тогава медии съобщиха, че това оръдие ще бъде поставено на палубата на високоскоростен плавателен съд Трентън, и ще стреля по статични мишени на разстояние 40-80 км. Според други медии електромагнитният релсотрон ще бъде изпробван в открито море на борда на кораба „Милинокет“. САЩ разглеждат възможността за интеграция на това оръжие в системата на ПВО.
Използването на релсотрона изключва необходимостта от съхраняване на кораба на боезапас от обикновени снаряди, което повишава живучестта на кораба. Далечината на ефективния огън ще съставлява около 180 км. Планира се към 2020 г. тези оръдия да постъпят на въоръжение на строящите се в САЩ есминци тип Zumwalt, като тяхната модулна конструкция и електрическата трансмисия се проектират с отчитане на перспективното електромагнитно въоръжение.
В началото на 2015 г. оръдието беше представено по време на научна изложба на военноморските сили на САЩ, посветена на оръжия за бъдещето. Релсотронът използва електромагнитната сила, чрез която изстрелва ракета на разстояние 232 километра със скорост, 7 пъти и половина по-висока от тази на звука. При поразяването на целта снарядът я унищожава с невероятна бързина. Той няма взривяваща се бойна глава. Тези снаряди могат да струват една стотна от сегашните, смята контраадмирал Клънгър.
Освен това в близко бъдеще бойните кораби ще могат да се зареждат с гориво от водата, в която плават. „Електромагнитният релсотрон е невероятно ново средство за нападение за американския флот, изтъква контраадмирал Брайънт Фулър. Според него и това оръжие ще позволи да бъдат поразявани редица цели срещу нищожни финансови разходи. Същевременно благодарение на релсотрона корабите и моряците ще бъдат в по-голяма безопасност, тъй като вече няма да има нужда да превозват на борда мощни експлозиви.
През април специалисти доказали, че е възможно от тази вода да бъдат изпомпвани въглероден диоксид и водород и те да се превръщат в някакъв вид бензин. Новината обяви химичката от военноморската изследователска лаборатория Хедър Уилоуър. „И това в съвсем скоро време може да намери и търговско приложение“, изтъкна тя. Чрез електролиза учените успели да отделят от водата въглероден диоксид и да го превърнат във водороден газ. След това газовете се превръщат в леки въглеводороди чрез метален катализатор в реакторна система. Изработеното гориво било използвано за задвижването на малък самолет.
До десет години чрез този процес ще бъде възможно производството на заместител на самолетно гориво на цена от 3 до 6 долара за галон (3,785 литра).
Оръдието и Русия
Докато времето за тестовете наближава, през май руски експерт поясни, че електромагнитното оръдие е разработка от 50-те години. за РИА Новости доцентът по световна политика от МГУ Алексей Фененко заяви, че новото супероръжие няма да повлияе на разположението на световните сили. Експертът е уверен, че новото оръжие на американците ще работи предимно като психологически фактор.
Според Алексей Фененко няколко оръдия не могат да повлияят сериозно. Доцентът също така пояснява, че подобни оръжия САЩ са разработвали още през 50-те години на миналия век. Тогава Пентагонът се опитва да спасява ФРГ от съветско настъпление, а сега с помощта на електромагнитното оръдие САЩ се опитва да сдържа Русия от „посегателство на балтийските страни и да защитава съюзниците от действията на Китай в Южнокитайско море. „Както обикновено, новото – това е добре забравеното старо. САЩ показват разработки от 50-те години и ги съобщават като сензация“, допълни експертът.
Въпреки мнението на експерта, от Кремъл също побързаха да съобщят, че разработват свое подобно оръдие. Още повече, че „Уолстрийт джърнъл“ коментира преди време, че новото американско оръдие се създава за защита на балтийските държави от руска заплаха. „Не бива да се пренебрегва фактът, че Русия притежава способността да произвежда и изстрелва на огромни разстояние обикновени боеприпаси с голяма маса. Ние трябва да се противопоставим на такива залпове. Релсотронът потенциално ни дава такава възможност“, твърди пред изданието първият зам-министър на отбраната Робърт Уърк. САЩ са започнали програмата за ER преди 10 години, изразходвайки за нея до момента половин милиард долара. Сега ще бъдат похарчени още 800 млн. долара, за да се превърне оръдието в отбранително въоръжение и да се пригодят снарядите му за палубната артилерия на американските кораби.
Лазерно оръжие ще поразява самолети
Ново лазерно оръжие ще бъде изпробвано на борда на амфибията „Понс“ през тази година. То е проектирано да поразява самолети или малки морски съдове, които могат да застрашават корабите на американския флот. Изпитанията му през 2011 и 2012 г. показаха, че то може да изпълнява тези задачи.
Лазерът може да бъде изстрелван от един моряк с помощта на конзола, наподобяваща такава за видеоигри. При това цената на тази дейност ще бъде доста ниска.
„Харченето само на 1 долар за изстрелването на направляван източник на енергия, който никога не се изхабява, ни дава алтернатива на стрелбата за милиони по доста евтини цели, като малки лодки например“, смята американски експерт.
Това оръжие ще се нарича LaWS. Абревиатурата означава „лазерна оръжейна система“.