Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

СЕТА ще има, Белгия подписа

[post-views]
СЕТА ще има, Белгия подписа

eu-kanadaВ последния момент и след като беше съобщено, че срещата на върха между ЕС и Канада се отлага, Белгия постигна споразумение за търговското споразумение с Отава, известно като СЕТА, съобщиха световните агенции. 
Белгийският премиер Шарл Мишел и говорител на Европейската комисия са потвърдили, че френскоговорещият регион Валония се е съгласил с клаузите на сделката за СЕТА (Всеобхватно икономическо и търговско споразумение), след като единствено този европейски регион продължаваше да го блокира. Премиерът уточни, че споразумението е постигнато при последният кръг от преговори. 
Уточнява се, че белгийските регионални и федерални власти са постигнали съгласие по обща позиция за подписването на СЕТА. Все още това не е окончателното решение, тъй като одобрените от белгийците текстове трябва да бъдат обсъдени от посланиците на държавите от ЕС. Тези текстове подлежат на одобрение и от регионалните парламенти в Белгия. Сделката няма да е валидна, ако не бъде подписана от всичките шест регионални парламента в страната. 
Церемонията по подписването, предвидена за вчера, все пак беше отменена. Засега не е обявена нова дата. 
В петък миналата седмица канадският министър за международната търговия Кристия Фрийланд напусна демонстративно преговорите по споразумението, изтъквайки, че те са се провалили и тя не е успяла да убеди министър-председателя на Валония Пол Мане да одобри подписването на СЕТА. Европейският съвет не успя да одобри СЕТА заради ветото на Валония миналия вторник. Европейската комисия определи краен срок Валония да одобри споразумението до петък, когато европейските лидери се очакваше да се съберат в Брюксел за среща на върха с Канада, за чието начало беше определен четвъртък. 
СЕТА има за цел да създаде зона за свободна търговия между Европейския съюз и Канада, „хвърляйки в кошчето“ повече от 98% от съществуващите митнически тарифи между Отава и Брюксел. Противниците на СЕТА се опасяват, че то ще подкопае евростандартите и еврорегулациите относно опазване на околната среда, здравеопазването, сигурността и правата на работниците, като ще бъде от полза най-вече на мултинационалните компании. Валонците пък се опасяват, че със СЕТА мултинационалните корпорации ще могат да се налагат над държавите при арбитражни спорове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани