Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Изпитанията на едно мъжко приятелство

[post-views]
[post-views]
Изпитанията на едно мъжко приятелство

„Странна двойка“ на Нийл Саймън е втората премиера на Сатирата


25-mujko-priatelstvo
Ако си фен на езика и стила на пиесите на Ясмина Реза, втората за сезона премиера на Сатиричния театър „Странната двойка“ на един от най-популярните американски драматурзи Нийл Саймън ще ти допадне. Темата за мъжкото приятелство, която препраща донякъде към „Арт“ на Реза, взривява залата с тънкия си хумор. Но едва ли драматургът Нийл Саймън е по-малко внезапен и ексцентричен в разнищването на въпроса как животът променя, изкривява или облагородява, ако са истински, човешките отношения. Били те и „чисто“ мъжки. И никаква политика, сюжетът се развива вън и независимо от света, който навърта все по-луди обороти извън пространството на дома. 
На границата на абсурда един развод предлага ситуация, в която старите приятели виждат себе си в друга, невсекидневна светлина. Чистофайникът Феликс (Константин Икономов) подрежда ергенския хаос в дома на приятеля си картоиграч, разбил собственото си семейство заради хазартната си страст. И оттам се изсипват върху старото проверено приятелство, олицетворено в седмичния покер при Оскар (Светломир Радев), ненадейните удари в истинска комедия на ситуациите. Но не лековато, когато след спектакъла вече не помниш нито пиеса, нито актьори, нито автор. А тънко и психологически, с реплики, които „заковават“ героите в новата ситуация, в която всекидневието и битът сриват дори най-мъжкото приятелство. Дуетът на двамата актьори е забележителен.
Феликс и Оскар влизат в житейски роли – като истинска двойка спретват скандали от нищото заради сблъсъка на Реда и Хаоса. Така каленото през годините приятелство рухва. Разделят се почти като в истински развод, казали си всички „истини“ един за друг и огорчени от неразбирането на „другия“. Упорството на героя на Икономов да сложи всичко в ред, да вкара „под конец“ и най-дребните навици на приятеля си показва изумителното неумение на „стерилния“ Феликс да живее в реалния свят и да прави компромиси, да е толерантен. 
Режисьорът Андрей Аврамов с финес и с финт ни препраща към ситуации, в част от които няма как да не открием и себе си… Най-смешен и трудно променящ се оказваш във всекидневието си. Приема  се, че прототипи на героите са самият автор и собственият му брат Дани – различни, но и съдбовно свързани.
Актьорите на камерната сцена са силен екип – Мартин Каров като полицая, Ирина Първанова и Милена Аврамова като шеметните съседки, те често се изгубват в превода  на своя испано-английски, както Богдан Казанджиев и Явор Борисов.
Пиесата е писана през 1965-а, а сякаш е за днешния ден. Неслучайно е отличена с наградата „Тони“. След шеметния успех на Бродуей е адаптирана от автора и печели „Оскар“ за сценарий на филма с Джак Лемън и Уолтър Матау. Създаден е и анимационен филм по нея след пренаписването на пиесата с роли за жени. Любопитно е, че Нийл Саймън започва кариерата си във военен вестник, докато служи във ВВС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани