Когато встъпи в длъжност на 20 януари, новият президент на САЩ – Доналд Тръмп, планира да направи промени поне в шест пункта.
Шестте точки от плана си бъдещият държавен глава представи на видеозапис в YouTube, а вестник „Уолстрийт джърнъл“ окачестви проявата като първи опит на Тръмп да представи на гражданите своята програма след изборите на 8 ноември. Изданието припомня, че подобни планове за бъдещото си президентство са дали и Джордж Буш-младши, и Барак Обама. Но двамата са направили това на редовни пресконференции или на всекидневни брифинги.
Тихоокианското партньорство
Засега Тръмп не споменава нищо за предизборните си обещания да отмени здравната реформа на своя предшественик – Обама, или да издигне стена по границата с Мексико, както и да намали данъците. В първите 100 дни след встъпването си в длъжност обаче новият президент възнамерява да изтегли САЩ от Транстихоокеанското търговско партньорство (ТТП), в което членуват още 11 държави. Според новоизбрания американски президент договорът е потенциално бедствие за Съединените щати.
Тръмп планира да смени този икономически съюз с местни двустранни търговски сделки, които трябва да върнат на американците работните места и производството в САЩ. По време на кампанията той твърдеше, че подписването на споразумението за ТТП е лобирано от представители с конкретни интереси, а реализацията му ще е изнасилване за страната. Тогава Тръмп обеща да възстанови контрола на държавата върху собствената й икономика, тъй като лошите договори са довели до загуба на работни места.
Споразумението на Транстихоокеанско партньорство датира от февруари 2015 г и беше подписано от 12 държави, на които се падат 40 на сто от световния брутен вътрешен продукт. Това са Япония, Малайзия, Австралия, Канада, Мексико, Нова Зеландия. САЩ не са ратифицирали споразумението. Привържениците му твърдят, че то ще засили икономическите връзки и растежа на икономиката, тъй като ще се намалят митата, ще се стандартизират правилата на пазара на труда и в екологияга, в защитата на авторските права. Противниците са притеснени от това, че преговорите бяха засекретени и се опасяват, че партньорството защитава интересите преимуществено на големите корпорации.
Реакциите на другите партньори
Според японския премиер Транстихоокеанското споразумение е безсмилено без участието на САЩ. Преди няколко дни Шиндзо Абе се срещна в Ню Йорк с Доналд Тръмп и с дъщеря му. Предполагаше се, че това е била основната тема на разговора им. Но както изглежда, Абе не е успял да убеди новоизбрания президент на САЩ да не напускат Транстихоокеанското партньорство.
Австралийският премиер Малкълм Търнбул отбеляза по повода, че останалите 11 държави подкрепят идеята за партньорството и за Австралия то разширява възможностите за износ на големите пазари. „Това означава края на лидерството на САЩ в търговията и предаването на щафетата на Азия“, заяви изпълнителният директор на Азиатския търговски център Дебора Елмс.
Глaвният икoнoмиcт нa IНЅ Маrkіt Xapyми Taгyти нaпoмня, чe Япoния нямa cпopaзyмeниe зa cвoбoднa тъpгoвия cъc CAЩ, пopaди кoeтo нa cтpaнaтa й e тpyднo дa се кoнкypиpa c дpyги дъpжaви в peгиoнa, кoитo имaт тaкивa cпopaзyмeния cъc CAЩ – нaпpимep c Южнa Kopeя, кoятo изнacя в CAЩ пoчти cъщитe cтoки. Пpи липcaтa нa TTП Япoния щe ce cтpeми към peгиoнaлни тъpгoвcки пapтньopcтвa.
Останалите промени
Когато встъпи в длъжност на 20 януари, Тръпм обещава да издаде указ за отменяне на редица държавни регулации и ще отмени някои ограничения над производството на енергия, включително на шистов газ и петрол, както и над добива на въглища. Според него това ще доведе до създаването на милиони добре платени работни места.
Тръмп заяви още, че ще нареди на министерството на труда да разследва злоупотребите с визови програми и на министерството на отбраната да изготви план за борба с кибератаки.
Новият президент се закани да забрани на работещите в администрацията да извършват лобистка дейност в продължение на пет години, след като напуснат правителството, както и никога да не лобират за чужди страни. По думите на Тръмп всички мерки трябва да работят за „реформирането на Вашингтон“ и за създаването на средна класа.
Във видеозаписа избраният за президент уверява, че преходният му екип работи много гладко и ефикасно. „Поканени са наистина качествени и талантливи мъже и жени, истински патриоти, и мнозина от тях скоро ще бъдат част от нашето правителство, което ще ни помогне да направим Америка отново велика“, казва Тръмп.
Основни назначения в новата администрация
Най-изявеният кандидат за втория пост в САЩ – поста на държавен секретар, е Мит Ромни. Източници, запознати с обсъжданията, цитирани от „Уолстрийт джърнъл“ съобщиха, че Доналд Тръмп е склонен официално да попита бившия губернатор на Масачузетс дали ще приеме поста. Забавеното решение на Тръмп относно кандидата за държавен секретар е заради вътрешна война между поддръжници на Ромни и тези, които призовават да бъде избран бившият кмет на Ню Йорк Руди Джулиани. Трета група пък притиска новия държавен глава да продължи да разглежда други кандидати. Съветници на милиардера в преходния екип призовават Тръмп да избере бившия кандидат на републиканците за президент на САЩ през 2012 година за държавен секретар. Двама източници поясниха, че магнатът е склонен да избере Ромни.
Милиардерът също най-вероятно ще назначи за военен министър в администрацията си пенсионирания генерал Джеймс Матис, a губернаторът на Южна Каролина Ники Хейли е водещ кандидат за поста посланик на САЩ в ООН, обявиха източниците. Бившият кандидат за президент от Републиканската партия Бен Карсън е бил помолен да реши дали иска да води департамента за жилищно и градско благоустройство, според говорител на Карсън.
Доналд Тръмп вече избра за ръководител на ЦРУ Майк Помпейо – депутат, републиканец, „ястреб“ и яростен противник на Иран, който според него носи вината за повечето злини в Близкия изток.
Директорът на американското национално разузнаване Джеймс Клапър подаде оставка на 17 ноември – 8 дни след избирането на Тръмп за нов президент на Америка. Той заемаше поста в продължение на шест години. Като причина за решението си Клапър посочи, че не би могъл да продължава да заема позицията след избирането на Доналд Тръмп за президент. Ден по-късно дойде новината за Помпейо.
52-годишният политик представлява Канзас в Конгреса от 2010 г. насам, а от 2013 г. работи в комисията по разузнаване към Камарата на представителите. Той не е сред хората, подкрепили Доналд Тръмп от самото начало – първо застана зад кандидатурата на Марко Рубио, сенатор от Флорида. Затова пък се прояви като решителен и хаплив критик, нападайки администрацията на Обама.
„Служил е с чест на страната, цял живот се е борил за сигурността на гражданите ни.
Той ще бъде блестящ и решителен ръководител на разузнавателната общност, за да се гарантира сигурността на американците и на нашите съюзници“, коментира Тръмп, цитиран в комюникето по повод номинацията за поста.
Помпейо членуваше и в анкетната комисия на Конгреса, разследвала нападението срещу американското консулство в либийския град Бенгази през 2012 г., при което загинаха четирима американци, включително посланикът Кристофър Стивънс.
Демократите разкритикуваха тази комисия като един вид военна машина, насочена срещу Хилари Клинтън, държавен секретар по време на събитията, а неотдавна изгубила битката за президентския пост срещу Тръмп. След хиляди часове, прекарани в работа, изразходвала 7 милиона долара, комисията стигна до доста скромния извод, че г-жа Клинтън е подценила джихадистката заплаха в Либия.