Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Favicon_File
Търсене
Close this search box.

Чувствах се като точния човек на точното място

[post-views]
Чувствах се като точния човек на точното място

Акценти от изявлението на президента Росен Плевнелиев  на отчетната пресконференция в края на мандата му, заглавието е на редакцията

8 - PLEVNIO 3Един безспорно много труден, но достоен и успешен мандат приключи. Мандат по време на извънредна нестабилност в страната и по света. В международен план бяхме свидетели на рекорден брой конфликти, мигранти и терористични актове, на многобройни и паралелно протичащи кризи в региона, в Европа и по света.
 Във вътрешно-политически план 
изключително силното политическо противопоставяне доведе до парламентарни кризи, ниско доверие в институциите и граждански протести. Особено критични бяха 2013 и 2014 г., когато само за две години се смениха пет правителства и три парламента. Бях първият български президент, назначил две служебни правителства, и то в един мандат. Те внесоха спокойствие в обществото и преведоха държавата успешно през кризите. В този труден мандат президентската институция бе център на стабилност и гарант за приемственост.
В една немалка част от мандата цялата власт бе в ръцете ми и държавата се крепеше на президентската институция. В такива моменти личността на президента е особено важна. От решаващо значение е принципната позиция, сътрудничеството с политическите партии, но и с гражданското общество, за да се запази гражданският мир в критичен момент, да се гарантира успешен преход към нов парламент и правителство. Бях първият български президент, преминал успешно през три извънредни политически и парламентарни кризи, две служебни правителства и две вълни от граждански протести, в рамките на един мандат

8 - PLEVNIO
С наградата за личност на годината на Украйна през 2015 г.
Посочих ясно: „Президентската институция не е институция на силната ръка, а на баланса. Смисълът в политиката е да овластиш гражданите. Не да местиш граници, а да мислиш отвъд границите. Да интегрираш, не да разделяш, да подкрепяш принципи, не интереси.“ Застанах зад гражданите. Стартирах инициативата „Диалог с гражданите“ и бях първият президент, който организираше и провеждаше редовно граждански дебати като най-пряка форма на диалог между народа и държавния глава. По време на служебните правителства създадохме „изборен борд“, орган, който да позволи на гражданското общество да участва в решенията, свързани с подготовката на избори. Във всяко министерство създадохме обществени съвети. За мен активното гражданско общество бе незаменим партньор при взимането на управленски решения. По време на масовата протестна вълна в България срещу монополите отидох при протестиращите, поканих ги в президентството, заедно минахме през изпитанията.
Въведох пряката демокрация в страната. Горд съм да бъда първият български държавен глава, инициирал референдум. В рамките на мандата се проведоха първите три демократични национални допитвания. Други президенти обещаваха референдум, аз го направих. Много пъти апелирах 
гласът на народа да бъде чут, а не купен
Радвам се, че допринесох за това.
Много неща се случиха за първи път в този мандат. Първият български президент, публично свалил доверието си от правителството и мандатоносителя, след скандален акт на задкулисни зависимости. Първият, отказал да присъства на клетвата на конституционен съдия, със съмнения за липса на интегритет и морал. Първият, който си тръгва в добри отношения с партията, която го издигна и нейния лидер. Първият, въвел дългосрочното планиране в държавата и постигнал пълно съгласие по Националната програма за развитие „България 2020“. Стартирахме и  дебата за „България 2030“. 
8 - PLEVNIO S OBAMA
Прочутата снимка със семейство Обама
В международен аспект 
водих последователна и категорична политика за активно и достойно членство на България в ЕС и НАТО. Като убеден европеец още от началото казах ясно, че Европейският съюз за мен не е външна политика, а моето семейство. Така и действах през целия мандат. Заех принципна позиция в подкрепа на международния правов ред и срещу незаконното анексиране на Крим от Руската федерация и инициираните от нея поредица замразени конфликти в региона. Посочих ясно: „Това, че аз съм първият демократично избран български президент, който системно и категорично се противопоставя на руския президент, в никакъв начин не ме прави ястреб, а ме прави политик и гражданин с позиция. Правя голяма разлика между руския народ и руския президент, между Кремъл и Русия. Обичам Русия, но 
не одобрявам водената от руския президент политика
Водих последователна политика по налагане на равнопоставеността и върховенството на правото във всички аспекти на отношенията ни с Русия. Не пестях критиките си към руския президент за водената от него политика за преразпределяне на сфери на влияние. Това е много опасна политика, която доведе до две световни войни, до Берлинския конгрес и Ялтенската конференция, които унизиха и разделиха България. Моята визия е съвсем друга –  за историческата трансформация на България и Балканите от поле на интереси на Великите сили към интегрална част от обединена Европа.
Представлявах България на историческия Европейски съвет през август 2014 г., като подкрепих санкциите, наложени на Русия след окупацията и анексирането на Крим. Ясната позиция на България в този труден моментбе високо оценена от всички европейски лидери. Подкрепих санкциите, но бях и единственият държавен глава от ЕС, който отиде на закриването на зимните Олимпийски игри в Сочи, в знак на подкрепа за олимпийското движение и необвързване на спорта с политиката. Бях категоричен: „България е господар на собствената си съдба, но зависи от всеки един от нас да не допуснем Европа да бъде върната обратно във времето на Берлинския конгрес, когато едни Велики сили си играеха със съдбата на малките, слабите и тези в периферията. Сблъсъкът в Европа днес е ценностен – между едни държави, които вярват във върховенството на закона и други държави, които вярват във върховенството на интересите и геополитиката. В 21. век се изискват нови идеи, а не връщане към погрешни идеологии от миналото.
Водих изключително активна външна политика, за да позиционирам страната ни като видим и незаобиколим фактор на международната сцена. Редовно представлявах страната ни на най-високите международни трибуни. 
8 - PLEVNIO S OLAND
С президента на Франция Франсоа Оланд
Бях приет с отворени обятия в цял свят
и отличен с най-висши държавни отличия на десетки държави. Те са за българския народ.
Участвах в пет сесии на Общото събрание на ООН, три срещи на върха на НАТО, имах четири посещения във Ватикана. Три поредни години участвах в Мюнхенската конференция по сигурността, като съм първият български президент, участвал в президентския дебат на Световната конференция по въпросите на сигурността.
Допринесох за утвърждаването на България като надежден съюзник и партньор, гарант на мира и сигурността в евроатлантическото пространство и европейските ценности. Водих балансирана и принципна външна политика. В моя мандат България бе добър съсед в региона, доверен партньор в Европейския съюз, силен съюзник в НАТО. Отстоявах ценностите, върху които е изградена следвоенна Европа и категорично осъждах потъпкването на принципите и нормите на международното право и върховенството на закона. Гордея се, че съм първият български президент, избран за личност на годината в друга държава.
Поех председателството на водещия политически формат на Балканите, Процеса за сътрудничеството в Югоизточна Европа, което бе оценено като изключително успешно и позиционира България като лидер и незаобиколим фактор на Балканите. За мен бе огромно признание да бъда  избран за личност на годината на Балканите през 2015 г.
Гордея се, че съм първият български държавен глава, представляващ пет поредни години България в Общото събрание на ООН. От българските президенти имам най-много, а именно 16 изказвания от най-високата трибуна на планетата. От името на България подписах два световни договора с историческо значение – Глобалното споразумение за борба с климатичните промени и Целите за устойчиво развитие на планетата до 2030 г. Външнополитическата активност по време на мандата ми е най-високата досега за български държавен глава, като бяха осъществени
 123 международни посещения и участия 
в глобални и международни форуми и конференции. В последната година от мандата бе отбелязан рекорд по брой посещения на чуждестранни държавни глави в страната – 25 президенти посетиха България. 
Издигнах приемствеността като приоритет на президентската институция – продължих и надградих всички инициативи, стартирани от предишните президенти. Стартирах пет нови инициативи. Всяка една от тези инициативи е изключително смислена и аз очаквам от президента Радев да ги продължи и надгради, така както действах и аз. Запазих добрия тон с другите президенти въпреки безпринципните критики на един от тях. Горд съм, че инициирах Съвета на президентите и създадох Президентската библиотека на България.
Бях първият български президент, който не назначи нито един агент на ДС за посланик или служебен министър. Пледирах многократно за честна и обективна оценка на комунизма. Гордея се, че спомогнах, досиетата на комунистическите тайни служби окончателно да бъдат предадени на Комисията по досиетата и така да станат публично достъпни. 
8 - PLEVNIO 2
С генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на среща на върха на Алианса
За мен бе ясно – нашата сигурност е гарантирана само в НАТО. 
Аз съм убеден евроатлантик
Полагах огромни усилия България да бъде активен член на Алианса. Участвах в три срещи на върха на НАТО, а именно в Чикаго, Уелс и Варшава. Свиках КСНС по въпросите на отбраната, като зададох  съвместимостта със съюзниците като стратегически приоритет. Присъствах на историческата среща на върха в Уелс, където активирахме Плана на НАТО за повишаване готовността за действие, изключително важен за нашата сигурност документ. Последователно отстоявах необходимостта за реализиране на поетия ангажимент към колективната сигурност на съюзниците за постепенно увеличаване на разходите за отбрана до 2% от БВП. Постигнах национално съгласие за увеличаване на бюджета за отбрана. В съответствие с препоръките на КСНС, бе изработена и приета от Народното събрание „Програма за развитие на Въоръжените сили 2020“ и нов „План за развитие на Въоръжените сили до 2020 година“. Средствата за отбрана бяха увеличени от 1.12% от БВП за 2014 г. до 1.6% от БВП за 2017 г., като е осигурено по-нататъшно плавно увеличаване до достигане на 2% от БВП.
В София бе открит 
Щабен елемент за интегриране силите на НАТО
едновременно с още пет съюзни държави. Това е категоричен израз на ангажираността и солидарността в Алианса за защита на всички негови членове на принципа „28 за 28“. Създадохме този щаб като свързващо звено между националните и съюзническите войски при провеждане на общи учения и тренировки, както и за осигуряване на развръщането на Силите с много висока степен на готовност на НАТО при извънредни ситуации, застрашаващи сигурността и териториалната цялост на страните-членки по източния фланг, включително България. По моя инициатива и с активната подкрепа на НАТО бе разработен 
нов кризисен план за защита на България
и бяха утвърдени планове за използване на въоръжените сили при различни сценарии и заплахи.
Разпознах хибридните заплахи и кибератаките като основен риск пред България. Проведох КСНС по темата, в резултат бе приета Националната стратегия за киберсигурност „Кибер устойчива България 2020“, която се изпълнява.
Не членувам в политическа партия, действах по съвест, останах независим докрай. Бях независим, но лоялен. Лоялен на каузата за европейското и демократично развитие на България. Сигурно съм допуснал и грешки, но те не са големи и стратегически грешки. Народът ще каже тежката си дума, но мисля, че се справихме достойно. Основен принцип в работата за мен бе да посочвам проблемите, да имам позиция, да давам решения, а не да си мълча. Това отвори много врати, особено в чужбина. Единственият начин да решиш един проблем е, като го назовеш. Изнасях речи свободно на няколко езика. Знаех, че имам какво да кажа и има кой да ме чуе. 
В последния месец от мандата си отстъпих правото на новоизбрания президент да назначи служебно правителство, воден от съображения за институционална стабилност и приемственост. Въпреки трудностите, президентската институция остана център на стабилност и гарант за приемственост. 
Бях президент, но и кризисен мениджър
Чувствах се като точния човек на точното място. В много моменти бях сам, но носих своята отговорност. В края на моя мандат България стои добре на фона на рекордния брой кризи. Това е и мое постижение. 
Предупреждавам за големите рискове пред България в следващите месеци: например, отнемане на българското председателство на Европейския съвет. Това ще бъде национален срам, но може да се случи, ако България работи за разделение в ЕС. Има риск от непризнаване на изборните резултати, ако има съмнение в интегритета и независимостта на служебното правителство. Има риск от нова миграционна вълна – дотук се справихме добре. Има риск от геополитически провал, ако се промени курса на активното членство на България в ЕС и НАТО и се превърнем в периферия на ЕС.
Не се боря за власт, има и друг смислен начин да служиш на народа. Ще бъда патрон и лидер, ментор и съветник, партньор и преподавател. Ще бъда активен и в България, и в чужбина. Ще следя България да не бъде отклонена от правия път и ако това се случи, 
ще бъда готов да отида и на барикадата
за да отстоявам европейското и демократично развитие на страната.
Говорих често в моите речи за Левски, будителите и възрожденците. Не бива никога да забравяме за какво се бориха те. Техните портрети не висят просто формално по стените. Нашата република е чиста и свята само толкова, колкото са чисти и почтени лидерите й. Не е нужно да бъдеш президент, за да служиш на народа си. Ще продължа да напомням за демократичната и европейска мечта на България. Ще продължа да мечтая заедно с българския народ и ще работя за това българската мечта да се реализира.

Share

Най-ново

Единична публикация

Избрани