Раздирана от вътрешнополитически противоречия, Венецуела е изложена на поредната доза международен натиск. Министрите на външните работи на 17 държави от Латинска Америка се събраха, за да обсъдят ситуацията в страната и в крайна сметка я определиха като диктатура.
На форума в перуанската столица Лима, външните министри на водещите латиноамерикански икономики отказаха да признаят Учредителното събрание на Венецуела. Въпреки липсата на единодушие, общо 12 от 17-те държави осъдиха разрушаването на демократичния ред в страната и изразиха пълната си подкрепа към доминирания от опозицията парламент.
Рикардо Луна – министър на външните работи на Перу:
„Случващото се във Венецуела и свикването на Учредително събрание е окончателен разпад на съществуващия ред. Разрушаването на демократичните институции, което наблюдаваме от известно време достигна кулминацията си и във Венецуела вече има диктатура.“
По това време в Каракас се наложи парламентаристите от Учредителното събрание да бъдат ескортирани от полицията, за да стигнат до работните си места. Същевременно, част от депутатите на опозицията не бяха допуснати до Парламента, който би трябвало да заседава в същата сграда.
Хосе Герра – депутат в Парламента на Венецуела:
„Контингент на националната гвардия и председателят на Учредителното събрание, превзеха насилствено сградата на Парламента на Венецуела.“
На фона на размириците, продължават разследванията на ООН за злоупотреба със сила от страна на органите на реда във Венецуела. Според информацията най-малко 250 журналисти и повече от 2 000 протестиращи са мили малтретирани от силите за сигурност.