„Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) пресече екватора в 03:19 часа корабно време (04:19 часа източноевропейско време) на 22 януари, с което се превърна в първия военен научноизследователски кораб в историята на българското корабоплаване, преминал през нулевия паралел. НИК 421 навлезе в Южния Атлантик, придържайки се към курса си на юг-югозапад към Южна Америка по пътя си към остров Ливингстън, където ще подпомогне 31-вата българска антарктическа експедиция.
Членовете на екипажа на мостика, в чиято вахта попадна значимото събитие, се поздравиха за преминаването на юг и казаха следното пред БТА:
Капитан далечно плаване Кирил Маринов: „Това е едно удоволствие и изпитание, нещо което рядко се случва в нашето ежедневие. Чувстваме се достатъчно мотивирани и желаещи да търсим нови и нови предизвикателства“.
Старши матрос Иван Неделчев, рулеви: „Настроението е превъзбудено, тъй като задачите на военнослужещите обикновено са свързани с опазването на околодържавната граница. Чувстваме тази национална задача, която сме се нагърбили да изпълним, като голямо събитие. За всеки един моряк преминаването на екватора е важно усещане – то е морско кръщене“.
Офицерски кандидат Андрей Петров, помощник вахтен офицер: „Въодушевен съм, тъй като за пръв път преплавам от северното в южното полукълбо. Значимостта на събитието е голяма – досега никога български военноморски флаг не се е вял в южните ширини“.
„Св. св. Кирил и Методий“ плава през Атлантическия океан по пътя си към втората междинна спирка от рейса до о-в Ливингстън – пристанището Мар дел Плата в Аржентина. Очаква се корабът да пристигне в Мар дел Плата в началото на февруари.
Източник: bta.bg