Дванадесет министерства, четири държавни агенции, прокуратурата, областните управители и кметовете имат конкретни задължения за противодействие на тероризма. Това става ясно от новия национален план, който прие Министерският съвет през миналата седмица. Документът създава организация за оповестяване, информиране, реагиране и управление на силите и средствата за предотвратяване и неутрализиране на терористични заплахи, и за овладяване на ситуацията и ликвидиране на последствията при осъществен терористичен акт. Предмет на плана са и дейностите на компетентните институции при различните нива на заплаха и степени на готовност.
Министерството на отбраната има за задача да подготвя и поддържа сили и средства с нарастваща степен на готовност за участие в антитерористични операции и съвместни операции за овладяване на последствията от терористичен акт. То следва да използва възможностите на Служба „Военно разузнаване“ за следене на обстановката в кризисните региони, своевременно идентифициране, оценка и информиране за потенциални заплахи от терористични действия и разпространяване на оръжия за масово унищожение. Чрез служба „Военна полиция“ осъществява оперативно-издирвателна и антитерористична дейност в МО, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и в Българската армия с цел разкриване, предотвратяване, пресичане и противодействие на замислени, подготвени или започнали терористични актове и намаляване на рисковете за извършването им. При необходимост оказва съдействие на МВР по усилване наблюдението и охраната на държавната граница и граничния контрол, по осъществяване на радиационна, химическа и биологична защита и ликвидиране на последствията при инциденти и аварии, свързани с опасни вещества и материали. Има определена роля в борбата срещу извършване на незаконен трафик на оръжие, международния тероризъм и разпространяване на оръжия за масово унищожение. Организира прилагането на комплекс от мерки за защита на структурите на МО и въоръжените сили от тероризъм. Осигурява контрола на въздухоплаването и охраната на въздушното пространство на страната и участва в противодействието на терористични действия, извършвани с въздухоплавателни средства и плавателни съдове. Участва в международни и национални учения и организира провеждането на вътрешноведомствени тренировки и учение за усвояване на плановете за противодействие на тероризма.
Това са някои от задълженията на Министерството на отбраната и армията, включени в Националния план за противодействие на тероризма. Дейностите се изпълняват от заинтересованите министерства и ведомства в рамките на одобрените им бюджети за съответната година. Старият план беше от 2017 г.
Общото ръководство на дейността по противодействие на тероризма се осъществява от правителството, подпомагано от Съвета по сигурността при Министерския съвет. Със заповед на министър-председателя се създава Национален оперативен щаб за управление на силите и средствата за противодействие на тероризма. Ръководител е министърът на вътрешните работи. Щабът се състои от консултативен и основен състав, които имат различни задачи. Консултативният състав се свиква при промяна в средата за сигурност. Основният – при конкретна заплаха и/или при извършен терористичен акт, за да ръководи и координира действията на компетентните институции.