Андрей Рангелов
Шоплукът дреме в пасторално спокойствие, докато военната колона бръмчи по пътя между сякаш излезлите от Елинпелиновите разкази села източно от София. На хоризонта зад нас
„по-високо от Витоша нема”
Над буйната зеленина летят щъркели и дирят да откраднат на нане Стоичко капата.И докато търсим с поглед из нивите Белчо и Сивушка, или поне героите от вицовете Нане и Вуте, изведнъж, ха, изненада! Край пътя бликва на кълбета буен бял пушек, а след секунди – и оранжев.
Колоната от двайсетина автомобили – от джипове до тежки камиони, натоварени с оборудване, спира, а екипиран със защитен костюм химик се втурва да разузнава опасността. Става ясно, че край пътя е аварирал камион, при което са изтекли отровни вещества.
Екип с уазка обозначава мястото, забивайки в земята колчета с флагчета. Хората в машините поставят противогазите и колоната преминава през опасния участък.
Това е първото значително изпитание за участниците в занятието „Специализирана защита – 15” на 38-и батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗ и Е) в Мусачево. Проявата има важно значение за воините, защото с нея се извършва сертификацията на два многофункционални взвода за участие в колективната отбрана на Алианса и Силите за отговор на НАТО (NRF-2016).
Всички етапи от занятието протичат
под погледа на комисия
от Сухопътните войски с председател полковник Пламен Йорданов – началник на сектор „Подготовка и сертифициране на декларирани формирования” в отдел „Бойна подготовка на войските”. Тук са и международни наблюдатели – офицери от Сухопътното командване на НАТО в Измир, а също и от многофункционалния батальон в Полша, в чийто състав, при активиране, ще действат двата български взвода. Всички доклади и команди са на английски език.
Сутринта денят започва не с оня Елинпелинов дъжд – „тихо, кротко”, а с порой като из ведро. Въпреки тежките атмосферни условия в поделението се връчват заповедите на командирите на подразделенията.
Подготовката на взводовете започна още през миналата година, като те преминаха няколко учения, казва изпълняващият длъжността командир на 38-и батальон за ЯХБЗ и Е майор Мариян Добрев. Хората са подготвени и мотивирани, знаят своите задължения, умеят да използват техниката и средствата за ЯХБЗ, допълва той.
За нас най-важно е да се проверят способностите, които притежават двата взвода, с оглед участието им в
пълния спектър от задачи
на НАТО, изтъква един от офицерите от комисията от СВ – подполковник Николай Киров, главен експерт в сектор „Подготовка и сертифициране на декларирани формирования”. Той пояснява, че единият от взводовете е деклариран като NRF – с много висока, 10-дневна степен на готовност в Силите за отговор на НАТО. Другият взвод е деклариран за силите на Алианса с 90-дневна готовност.
Командир на първия взвод е капитан Атанас Колев, а на втория – капитан Илиян Кръстев. И двамата са ротни командири в батальона.
За тази година има 12 сертификации в Българската армия, пояснява подполковник Киров. По думите му, присъстващите от комисията от Сухопътното командване в Измир са посочили, че от всички сертификации на НАТО в Европа, една трета са на български формирования.
Основните трудности са свързани с материалното осигуряване – по отношение на подготовката, техниката, специализираната апаратура, с която работят формированията за ЯХБЗ, казва полковник Васко Михайлов, бивш командир на батальона, а сега – началник на сектор „ЯХБЗ” в Командването на СВ. Според него затруднения възникват и заради
отлива на специалисти
градени с години. Проблемът е, че техниката, която е предвидена да смени старата, все още не е налице, споделя полковник Цветан Каменов, държавен експерт в Дирекция „Операции”. Той отговаря за проверката и оценката на бойните способности на всички декларирани формирования за НАТО и за ЕС, а също и за силите за отбрана. По думите му не може всичко да се реши с помощ от съюзниците ни, а трябват и средства от наша страна. … И колоната потегля. Небето като по поръчка се изчисва от облаците.
Няколко километра след „аварията” с камиона на пътя избухва взрив. Колоната е нападната със стрелба от въоръжена група.
Машините спират, а бойците залягат в съседната нива и отвръщат на огъня. Един от войниците е ранен. Колегите му устройват вертолетна площадка и условно викат хеликоптер за евакуация на пострадалия от бойното поле.
По същото време в предния край на колоната старши сержант Костадин Трошанов обезврежда импровизирано взривно устройство, поставено в цивилен автомобил. След това колоната се изнася до района за бойно използване, където продължават дейностите по сертификацията.
Хората се постараха да подготвят машините, приведоха ги във вид да могат да изпълнят задачите, казва старши сержант Сашо Борисов, който е главен сержант на 38-и батальон за ЯХБЗ и Е. Огледани и подновени са свещите, осветлението, акумулаторите, ремонтирани са спирачките, ходовата част на автомобилите.
Като част от предварителната подготовка е и
изработката на почетен плакет
на формированието, който, според традицията на батальона, ще бъде връчен на всеки от чуждестранните гости. Върху паметния знак са нарисувани символите на батальона, изписано е и името на получателя.
Сами си правим плакета от парче дъска, има едно момче, на което дърводелството му е хоби, има и друг, който пък рисува – доста добър художник, казва старши сержант Борисов. Така се получава истинско произведение на приложното изкуство, което чужденците отнасят като спомен от батальона и от България.
И ще запомнят, че из Шоплука бродят не само елинпелинови герои. А и воини с принос за националната сигурност и съюзната отбрана на НАТО.
Фото Красимир Тодоров