Михаил Григоров
На 60 километра североизточно от Варна, нос Калиакра навлиза на два километра навътре в морето. Тази тясна и издължена скалиста територия с отсечени брегове помни стари легенди, пази спомени за морски бури и битки, съхранява останки от крепости и храмове от античната древност и по-нови времена.
Това тясно парче суша, вдадено навътре в морето, е естествено защитено и се намира на
изключително стратегическо място
Затова още от античните времена тук се е подвизавал цар Лизимах, един от наследниците на Александър Македонски и управител на Тракия. Той криел в пещерите, издълбани от морето, несметните богатства, които заграбвал при походите си срещу персите.
Тук са се водили и боеве срещу византийците. Тук руският адмирал Ушаков побеждава в голямо морско сражение. На 31 юли 1791 г. морската ескадра на Ушаков разбива ескадрата на Османската империя и я принуждава да бяга. Наскоро в памет на тази битка беше издигнат паметник. Тук има и обелиск, построен върху легендата за 40-те девойки, които се завързват за косите си и се хвърлят в морето, за да не попаднат в ръцете на османските поробители. Една от тях се е казвала Калиакра.
На Калиакра са строили елините и древните римляни. Имало християнски храмове и некрополи. Всяка педя земя е древност и история.
Траките го населяват през 4-и век преди Христа.
В късната античност, в периода 4-и – 6-и век селището върху полуострова става известно под името Акре. Тогава то се разширява максимално. Останките от
три крепостни пояса
жилищни сгради, скална църква и гробници говорят за много интензивния живот на неговите жители.
Блестящият период на средновековния град Калиакра се свързва предимно с XIV век, когато той става столица на Добруджанското деспотство. В Цитаделата, която обитава деспотът, се издига внушителна църковна сграда. Историческите извори от онова време свидетелстват за активен църковен живот. Във Външния град се оформят териториални ядра с църкви, като при археологическите разкопки са разкрити четири от тях. Тези църкви били опожарени при османското нашествие в края на XIV век. По-късно те са възстановени като скромни култови постройки, като три от тях са опасани с каменни огради, за да ги скрият от чужди погледи. Постепенно около тези църкви се развиват некрополи и те се превръщат в гробищни храмове. Тук легендите още разнасят имената на
Свети Георги и Свети Никола
Търсят се и техните гробове в най-южната част на Калиакра – там, където някога е започнал тукашният живот.
Полуостровът се обитава от 32 вида птици. Край бреговете му играят делфини, в пещерите може би още се крие тюленът монах. Той е една от първите защитени територии в България (1941 г.), която включва и акватория, като общата им площ е над 680 хектара. Тук се работи и по проект за опазване на ловния сокол в Североизточна България, Унгария, Румъния и Словакия. Ловният сокол е строго защитен вид във всички държави по света. Световната популация на тази хищна птица е от 9600 до 17 000 двойки.