Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Най-добрият от добрите

[post-views]
Най-добрият от добрите
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Михаил Григоров

„Най-добрият от добрите“, така в Русия наричат Ансамбъла за песни и танци на Руската армия „Александров“. Неговият основател и първи художествен ръководител е генерал-майор Александър Александров (1883-1946), композитор, професор от Московската консерватория „П. И. Чайковски“. Той е начело на ансамбъла в продължение на 18 години. Първият концертен директор на ансамбъла е Михаил Шулман (1908—1993), до арестуването му през 1937 г.
На 12 октомври 1928 г. ансамбълът изнася първия си концерт в Централния дом на Червената армия (ЦДКА) в Москва и това се приема за неговата рождена дата. Тогава в него участват само 12 души – 8 певци, 2 танцьори, баянист и четец. На 1 декември 1928 г. ансамбълът е зачислен на щат в ЦДКА и започва да се нарича Ансамбъл за червеноармейска песен към ЦДКА „М. В. Фрунзе“. От 27 ноември 1935 г. е Червенознаменен ансамбъл за червеноармейски песни и танци на СССР. От 1 декември същата година колективът на ансамбъла вече е от 135 души. През 1937 г. те са 274, а през 1948 – 313. През 1949 г. ансамбълът получава името на своя основател – Александров.  
В разбилия се самолет, заедно с най-ярките таланти от ансамбъла, беше и неговият художествен ръководител генерал-лейтенант, доцент Валерий Халилов, музикант и композитор, създател и ръководител на световно известни фестивали на военно-духовата музика като „Спаската кула“ и „Кремълската зора“. Той е назначен за директор на ансамбъла през април 2016 г.
 

10-naj-dobrite

От всички краища на Русия и от целия свят летят съболезнованията за близките на загиналите в самолетната катастрофа, която попари милионите им почитатели по Коледа. Звездите от световната сцена изразиха скръбта си за загубата на ансамбъла, който се счита за едно от най-ярките явления в руската и световната култура. 
„Александровците“, както са известни по света, са получавали искрени аплодисменти от личности като френския президент Шарл дьо Гол и папа Йоан-Павел Втори. Обиколили са 
над 70 страни

10-detence
Валерия Курнушкина на 8 г. пее,,Катюша“ с Александровците.

През 2015 г. българската публика също ги приема с овации – който е бил на концерта им, няма да го забрави никога.
Славата спохожда „Александров“ далеч преди войната. А когато научават за нападението на Германия срещу Съветския съюз, певците, музикантите и танцьорите от знаменития ансамбъл веднага изразяват желание да бъдат изпратени на фронта. Тогава разделят колектива на четири групи, които изнасят безброй концерти на предната линия на фронта и в тила. По време на войната те са 
повече от 1500 
На 26 юни 1941 г. една от групите на ансамбъла за първи път изпълнява легендарната песен „Свещенная война“ на Беларуската гара в Москва и веднага след това заминава на фронта. Музиката за тази величествена песен е написана от самия Александров. Според друга версия от документалната лента на Станислав Говорухин „Русия, която изгубихме“, песента е създадена от един учител в Екатернбург още през Първата световна война, а александровци и вдъхват нов живот с леки изменения в текста.
Ансамбълът има в репертоара си над 2000 произведения – от традиционните народни и военни песни и танци до класиката и шедьоврите на рок музиката.
За много руски и световни звезди е било чест да пеят с ансамбъла. В продължение на половин век с александровците пее и кралицата на френската естрада 
Мирей Матийо
10-mirej
Мирей Матийо с ансамбъла
Още през 60-те години, като начинаеща певица, тя стъпва на сцената заедно с прочутия вече колектив. Тогава парижките вестници отбелязват, че благодарение на руските музиканти се е родила нова звезда във френската музика.
Самата Матийо разказва, че в ансамбъла цари особена, изумителна атмосфера, а военният оркестър я впечатлява дълбоко с изненадващите си и разнообразни интерпретации и аранжировки. 
В концертните програми на ансамбъла отдавна присъстват и взривяват публиката  „златни хитове“ като Полюшко-поле, Тальяночка, Амурские волны, Майский вальс, Смуглянка, Священный Байкал, Вечерний звон, Калинка, Катюша, Подмосковные вечера и романса Очи черные.
През тази година в рамките на един международен проект ансамбълът представи пред руска и румънска публика програмата 
„Хитовете на „Битълс“ и „Куин“ 10-ansambyl
Премиерата на програмата се състоя през март в Московския дом на музиката, а в Румъния концертите бяха в Констанца и Букурещ, заедно с румънския симфоничен оркестър European Royal Orchestra. Аранжиментът за оркестъра беше на английския диригент Матю Фрийман, а за хора – на Александър Майоров, главен диригент на хора на „Александров“. 
Тези дни министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу организира спешно съвещание, на което изрази най-дълбоки съболезнования към близките и роднините на загиналите александровци, като подчерта, че това е огромна загуба както за руската, така и за световната култура. Шойгу разпореди да бъдат предоставени 70 служебни жилища на артистите от ансамбъла. Освен това възложи във възможно най-кратки срокове да започне възстановяването на творческия колектив. Да се организират конкурси и да се подберат най-добрите, за да се възстановят традициите,  с които се прочу  „Александров“. За да продължи мощта на неговите уникални изпълнения да вълнува света.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани