„Най-добрият от добрите“, така в Русия наричат Ансамбъла за песни и танци на Руската армия „Александров“. Неговият основател и първи художествен ръководител е генерал-майор Александър Александров (1883-1946), композитор, професор от Московската консерватория „П. И. Чайковски“. Той е начело на ансамбъла в продължение на 18 години. Първият концертен директор на ансамбъла е Михаил Шулман (1908—1993), до арестуването му през 1937 г.
На 12 октомври 1928 г. ансамбълът изнася първия си концерт в Централния дом на Червената армия (ЦДКА) в Москва и това се приема за неговата рождена дата. Тогава в него участват само 12 души – 8 певци, 2 танцьори, баянист и четец. На 1 декември 1928 г. ансамбълът е зачислен на щат в ЦДКА и започва да се нарича Ансамбъл за червеноармейска песен към ЦДКА „М. В. Фрунзе“. От 27 ноември 1935 г. е Червенознаменен ансамбъл за червеноармейски песни и танци на СССР. От 1 декември същата година колективът на ансамбъла вече е от 135 души. През 1937 г. те са 274, а през 1948 – 313. През 1949 г. ансамбълът получава името на своя основател – Александров.
В разбилия се самолет, заедно с най-ярките таланти от ансамбъла, беше и неговият художествен ръководител генерал-лейтенант, доцент Валерий Халилов, музикант и композитор, създател и ръководител на световно известни фестивали на военно-духовата музика като „Спаската кула“ и „Кремълската зора“. Той е назначен за директор на ансамбъла през април 2016 г.
От всички краища на Русия и от целия свят летят съболезнованията за близките на загиналите в самолетната катастрофа, която попари милионите им почитатели по Коледа. Звездите от световната сцена изразиха скръбта си за загубата на ансамбъла, който се счита за едно от най-ярките явления в руската и световната култура.
„Александровците“, както са известни по света, са получавали искрени аплодисменти от личности като френския президент Шарл дьо Гол и папа Йоан-Павел Втори. Обиколили са
над 70 страни
През 2015 г. българската публика също ги приема с овации – който е бил на концерта им, няма да го забрави никога.
Славата спохожда „Александров“ далеч преди войната. А когато научават за нападението на Германия срещу Съветския съюз, певците, музикантите и танцьорите от знаменития ансамбъл веднага изразяват желание да бъдат изпратени на фронта. Тогава разделят колектива на четири групи, които изнасят безброй концерти на предната линия на фронта и в тила. По време на войната те са
повече от 1500
На 26 юни 1941 г. една от групите на ансамбъла за първи път изпълнява легендарната песен „Свещенная война“ на Беларуската гара в Москва и веднага след това заминава на фронта. Музиката за тази величествена песен е написана от самия Александров. Според друга версия от документалната лента на Станислав Говорухин „Русия, която изгубихме“, песента е създадена от един учител в Екатернбург още през Първата световна война, а александровци и вдъхват нов живот с леки изменения в текста.
Ансамбълът има в репертоара си над 2000 произведения – от традиционните народни и военни песни и танци до класиката и шедьоврите на рок музиката.
За много руски и световни звезди е било чест да пеят с ансамбъла. В продължение на половин век с александровците пее и кралицата на френската естрада
Мирей Матийо
Още през 60-те години, като начинаеща певица, тя стъпва на сцената заедно с прочутия вече колектив. Тогава парижките вестници отбелязват, че благодарение на руските музиканти се е родила нова звезда във френската музика.
Самата Матийо разказва, че в ансамбъла цари особена, изумителна атмосфера, а военният оркестър я впечатлява дълбоко с изненадващите си и разнообразни интерпретации и аранжировки.
В концертните програми на ансамбъла отдавна присъстват и взривяват публиката „златни хитове“ като Полюшко-поле, Тальяночка, Амурские волны, Майский вальс, Смуглянка, Священный Байкал, Вечерний звон, Калинка, Катюша, Подмосковные вечера и романса Очи черные.
През тази година в рамките на един международен проект ансамбълът представи пред руска и румънска публика програмата
„Хитовете на „Битълс“ и „Куин“
Премиерата на програмата се състоя през март в Московския дом на музиката, а в Румъния концертите бяха в Констанца и Букурещ, заедно с румънския симфоничен оркестър European Royal Orchestra. Аранжиментът за оркестъра беше на английския диригент Матю Фрийман, а за хора – на Александър Майоров, главен диригент на хора на „Александров“.
Тези дни министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу организира спешно съвещание, на което изрази най-дълбоки съболезнования към близките и роднините на загиналите александровци, като подчерта, че това е огромна загуба както за руската, така и за световната култура. Шойгу разпореди да бъдат предоставени 70 служебни жилища на артистите от ансамбъла. Освен това възложи във възможно най-кратки срокове да започне възстановяването на творческия колектив. Да се организират конкурси и да се подберат най-добрите, за да се възстановят традициите, с които се прочу „Александров“. За да продължи мощта на неговите уникални изпълнения да вълнува света.