Нараства международната подкрепа за опозиционния лидер в Каракас Хуан Гуайдо. През последното денонощие той беше признат за временен президент, както от по-голямата част от Европа, така и от формираната през 2017 г. Група от Лима, включваща 13 латиноамерикански държави и Канада.
На среща в Отава Групата от Лима прие декларация, в която страните настояха за мирен трансфер на властта в Каракас и незабавно предоставяне на хуманитарна помощ на Венецуела. 10 латиноамерикански държави и Канада призоваха въоръжените сили на страната да окажат необходимата подкрепа на „легитимния президент Хуан Гуайдо“. Сред основните въпроси на форума беше и възстановяването на икономиката, чиято инфлация отдавна надхвърли 1 млн.%.
Джъстин Трюдо – министър-председател на Канада:
„Канада отпуска 53 милиона долара, с които да посрещне най-неотложните нужди на венецуелския народ не само в страната, но и на онези близо 3 милиона бежанци.“
По повод заплахите на Мадуро, че политическата криза във Венецуела ще доведе до гражданска война, Гуайдо коментира, че подобен сценарий е невъзможен и е поредната „измислица“ на властта. В изпълнението на плана си за спасяване на страната лидерът на опозицията разчита на подкрепа от европейските си съюзници.
Хуан Гуайдо – председател на парламента на Венецуела:
„Признанието на Франция и на повече от 20 други държави е признание за вас, гражданите, които не спряхте да се борите. Няма да се откажем, докато не доведем демокрацията и свободата във Венецуела.“
Признаването на Гуайдо от страна и на Европейския съюз спъва наложеното от Италия вето.
Антонио Таяни – председател на Европейския парламент:
„Отново призоваваме италианското правителство да промени позицията си и да не подкрепя жесток диктатор като Мадуро. И нека е ясно, че това не е само личната ми позиция, говоря от името на Европейския парламент.“
От своя страна Мадуро отговори с обичайната си антиимпериалистка риторика и заплаши да преразгледа отношенията си с всички държави, подкрепящи Гуайдо.
Николас Мадуро – президент на Венецуела:
„Венецуела има право на мир, развитие и собствен политически модел, има право на самоопределение. Отговаряме на заплахите с призив към света, призив за солидарност и стремеж към мир.“
За да запази властта си държавният глава разчита на подкрепа от армията, както и от силни международни играчи като Русия и Китай. На негова страна са още Гвиана, Мексико и Сейнт Лусия, които отказаха да подпишат декларацията от Отава.