Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

С парад на училищата, концерти, откриване на кътове за четене и изложба, Благоевград отбелязва 24 май и празника на града

[post-views]
С парад на училищата, концерти, откриване на кътове за четене и изложба, Благоевград отбелязва 24 май и празника на града

С парад на училищата, концерти, откриване на кътове за четене и изложба, Благоевград отбелязва 24 май и празника на града, разказа за БТА директорът на дирекция „Култура, спорт и туризъм“ в община Благоевград Силвия Домозетска.

Празничният ден ще започне в 11:00 часа с парад на училищата от Съдебната палата в града, който ще премине по централните пешеходни улици до площад „Георги Измирлиев“. Веднага след това започва празничен концерт на открита сцена, също на площада пред сградата на общинската администрация, в който ще се представят читалищните дейци към Народно читалище „Никола Вапцаров 1866“. „В тези кръжоци и школи, организирани от читалището в Благоевград, се обучават и деца, и възрастни, а в тях има една чистосърдечна искра на порива за творчество, която е много силна, истинска и искрена“, каза Силвия Домозетска.

За Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в Благоевград ще отвори врати и библиотека на открито в градската градина. За целта тематичната къщичка, поставена сред дърветата в градския парк, е преобразена с библиотечни рафтове, изпълнени с книги. На днешния празничен ден в библиотеката ще работят служители на Регионалната библиотека „Димитър Талев“, които ще издават безплатни читателски карти. Библиотеката на открито ще работи и през летните месеци на принципа „донеси – вземи“, като всеки ще може да вземе книга, която след прочитане да върне или да донесе книга, която би предизвикала интерес в други читатели, посочи Силвия Домозетска. „Тук ще тестваме нашите съграждани дали ще можем да опазим нещо такова и дали ще предизвика респект в тях една такава идея и инициатива. Голяма част от книгите, които ще бъдат изложени там, са предоставени от „Радио Благоевград“, от една кампания, в която те са събирали книги, а сега ги предоставят на общината.“, каза още директорът на дирекция „Култура, спорт и туризъм“ в община Благоевград.

От 17:00 часа в Градската художествена галерия в града ще бъде открита обща художествена изложба, която има и конкурсен характер. По време на откриването ще бъде връчена и специална награда на името на видния български дърворезбар Христо Бараковски, роден през 1936 г. в Горна Джумая (дн. Благоевград), който е и автор на герба на града.

„Това е една награда с традиция – семейството на покойния вече Христо Бакаровски всяка година връчва награда на изявено благоевградско дете, което по някакъв начин със своите постижения, било то в учението, науката или в изкуствата, представя Благоевград на национално или международно ниво по най-достойният начин. Тази година носителка на тази награда е ученичка от Благоевград“, каза Силвия Домозетска.

Кулминация на празника е концерт на легендите на българската естрада Васил Найденов и Силвия Кацарова. Вечерният концерт е от 20:00 часа, също на площад „Георги Измирлиев“ в областния център.

Благоевград отбелязва празнично 24 май от далечното минало, а спомени за това са запазени в книги, посветени на Горна Джумая. В книгата „Благоевград“ на Мирчо Юруков, издадена през 1954 г. се разказва за отбелязването през 1892 г. на празника, посветен на Кирил и Методий, разказаха за БТА от Регионалния исторически музей в Благоевград. В книгата се посочва, че именно празнуването на този ден е организирано така, че се превръща в „голяма манифестация на българите срещу гръцкото духовенство. „След тържествената служба в църквата започнало народно веселие. Извили се кръшни хора от черквата до големия мост, и то в няколко редици“, пише Мирчо Юруков в книгата си. В нея се чете още: „Оттогава станало традиция да идват големи групи от селата на околията за празника Кирил и Методий и той се превръщал във всенародно тържество“.

Спомените, записани още в книгата „Благоевград“, разказват, че веднъж на този празник след черковната служба гражданите образували шествие. „Гърците в града, повечето от които били бакали, взели по една празна тенекия и почнали да тупат, за да заглушат възрожденските песни на манифестиращите българи. По-младите българи обаче започнали да се боричкат помежду си, като умишлено падали върху гърците и по този начин ги набили и отстранили“, разказва още Мирчо Юруков.

Спомени за празника, отбелязван в Благоевград в миналото, е описал и Борис Керемидчиев в книгата „Някога в Горна Джумая“, по данни на Регионалния исторически музей в града. „Най-българският празник се честваше тържествено в някогашна Горна Джумая. Тогава се провеждаше и годишният събор на града. Учениците се строяваха на площад „Македония“ и след слово за славянските просветители, започваше съборът“, разказва Керемидчиев. За събора в града са пристигали хора от целия регион, а „идването на бежанците от Македония внесе нови елементи в провеждането на събора“, сред които и народни борби и кушии. В книгата се разказва още, че бащата на Гоце Делчев – Никола Делчев, като по-млад е участвал в надборванията в Кукуш, а по-късно, след установяването на семейството в Горна Джумая, е редовен член на комисиите по провеждането им.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани