Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Президентът на Казахстан: Създаването на многополюсен свят е болезнено, но разумът ще надделее

[post-views]
Казахстан ще поиска да бъде сложен край на ядрените оръжия до 2045 г.

Формирането на основа за многополюсен световен ред протича с изключителни трудности на фона на конфликти в различни части на света, каза президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев в публикувано днес интервю, предаде Ройтерс.

Интервюиран от руския всекидневник „Известия“, Токаев каза, че вярва, че световното напрежение ще утихне и ще бъде заменено от международно сътрудничество, насочено към реформиране на Организацията на обединените нации.

„Както виждаме, формирането на архитектурата на модерния многополюсен свят протича изключително болезнено“, е цитиран Токаев от всекидневника преди предстоящото тази седмица посещение в Казахстан на руския президент Владимир Путин.

„И на фона на конфликти, които се развиват в различни части на планетата, санкции, конфронтация и търговски войни, е твърде трудно е да останеш оптимист.“

Казахстан остана близък с Русия през постсъветската епоха, но запази балансирана позиция по отношение нахлуването на Русия в Украйна. Централноазиатската държава не е признала и анексирането преди малко повече от година от Русия на части от украинската територия.

Токаев каза пред „Известия“, че ООН ще играе централна роля в международните отношения, след като напрежението спадне.

„Вярвам обаче, че разумът и сътрудничеството ще надделеят над блоковия манталитет и егоизма. Това се е случвало многократно в световната история. В крайна сметка глобалната общност ще премине към „дългосрочен устойчив мир“, каза Токаев.

Според президента на Казахстан Глобалният юг и Глобалният север трябва да постигнат „общ знаменател на съвместното доверие“ чрез реформите на ООН. „Организацията е обект на нарастваща критика, свързана с необходимостта от вътрешна реформа“, цитира го руският вестник.

Многото кризи в различни части на света разкриха уязвимостта на ООН в опитите й да ги разреши“, казва още Токаев.

А Путин, интервюиран преди посещението си от всекидневника „Казахстанска правда“, похвали усилията на двете страни в рамките на осемнационална Шанхайска организация за сътрудничество (ШОС), където според него основната тенденция е „формирането на нов, по-справедлив световен ред, основан на международното право“.

Руският лидер похвали и други наднационални органи, съставени от бивши съветски републики, включително Общността на независимите държави и шестнационалната Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС). През 2022 г. ОДКС изпрати войски в Казахстан, за да помогнат на Токаев да потуши гражданските вълнения.

Путин каза, че Русия смята за жизненоважно „създаване в Евразия на единно пространство на мир, стабилност и благоденствие“.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани