Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

IBM и „Mета“ създават първият глобален Алианс за отворен изкуствен интелект – INSAIT към СУ е единственият представител от Източна Европа

[post-views]
IBM и „Mета“ създават първият глобален Алианс за отворен изкуствен интелект – INSAIT към СУ е единственият представител от Източна Европа

IBM и
IBM и „Mета“ създават първият глобален Алианс за отворен изкуствен интелект – българският INSAIT е единственият представител от Източна Европа.
Снимка: МОН

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT, към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е една от около 50-те организации в света, които получават покана за участие в историческия първи глобален Алианс за изкуствен интелект в света. Инициативата е на IBM и „Meтa“ (Mеtа), като двете компании я обявиха преди броени часове в САЩ. Тя си поставя за цел да обедини най-големите умове в света от частния сектор, научните среди и институциите в името на изграждането на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката.

Общият брой на членовете към основаването на Алианса е внимателно селектиран и в  него се включват едни от най-силните университети и развойни центрове в света. Българският INSAIT записва името си до водещи научни институции, като НАСА, ЦЕРН, университетите – Харвард, Йейл, Бъркли, ETH Цюрих и други, както и технологични компании, като Sony, Linux, Intel, AMD и Dell.

Българският институт не само участва в Алианса, но и записва името си сред основателите на инициативата, която си поставя за цел да промени бъдещето на изкуствения интелект в световен план. За глобалното влияние на организациите, които се включват в него, са показателни и обобщените данни – общият им бюджет за развойна дейност надхвърля 80 млрд. долара годишно, в тях работят общо 1 млн. души, а студентите обучаващи се в тях са 400 000.

На съвместното си обявяване IBM и „Мета“ подчертаха, че това е ключов момент за развитието на изкуствения интелект и неговото бъдеще. Тези технологии въвеждат почти ежедневно възможности, които могат да подобрят начина, по който работим, живеем, учим и взаимодействаме един с друг, посочват те. Според тях обаче този невероятния напредък е възможен благодарение на десетилетия иновации в отворена екосистема между наука, бизнес и институции. С напредването на изкуствения интелект обаче човечеството трябва да развива и способността да управлява безопасността. Това е и основен приоритет за Алианса, зад който застават неговите членове.

Стратегическа цел е и да се измести и фокуса от големи корпорации, които развиват технологии със собствена визия за изкуствения интелект. Затова и Алиансът поставя във фокуса на бъдещата трансформация именно отвореното сътрудничество и използването на експертизата на максимално широк кръг от организации (малки компании, академични среди, научни агенции, големи предприятия, институции и други). Те трябва да се превърнат и в двигател на еволюцията на изкуствения интелект, а един от глобалните центрове, които имат потенциала да са сред движещите сили на тази трансформация е именно българският INSAIT.

INSAIT – Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, разположен в София, България, е първият институт в Източна Европа, който предлага условия за работа на световно ниво, съответстващи на тези във водещите западни университети и институти. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е създаден в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL, два от най-добрите технологични университети в света. Водещи учени от топ американски, европейски и израелски университети, и изследователски лаборатории ръководят и съветват института. Основният фокус на INSAIT е върху научните постижения: провеждане на изследвания на световно ниво, привличане на международни учени с изключителни постижения и обучение на следващото поколение студенти и технологични лидери.

Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани