Текат преговори с Норвегия България да придобие нов научноизследователски кораб с финансовата подкрепа на скандинавската държава. Това каза във Варна министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Днес, 31 октомври е Международният ден на Черно море.
Плавателният съд ще може да бъде ползван от всички структури, които правят изследвания в морето. По думите на министъра все още няма решение дали корабът ще бъде под военен или под цивилен флаг. В момента страната ни разполага с военния научноизследователски кораб Св. Св. „Кирил и Методий” (НИК 421), с който бяха извършени две плавания до Антарктида, а след броени дни започва третото.
От известно време се разработва проект за създаване на Център за морски науки в България, каза още министър Димитров. По думите му идеята е центърът да бъде разположен на остров Св. Кирик, като към него бъде изграден и музей. Целта е страната ни да се превърне в научен център за Черно море.
В Международния ден на Черно море министър Димитров се включи в националната конференция, която се провежда във Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна. На форума се представя експертният потенциал на членовете на „Морско научно общество” – сдружение, чиито основатели са 12 научно-изследователски организации, сред които седем университета. През настоящия мандат председател на организацията е ВВМУ.
Акцент в политиката на МОСВ е опазването на Черно море, което има уникални биологични видове и екосистеми, посочи още Димитров. Той припомни, че чрез различни механизми се финансират проекти за изграждане и модернизиране на пречиствателни станции по крайбрежието. Освен това се следи стриктно за качеството на морската вода, като мониторингът е особено засилен след началото на войната в Украйна. При всички направени изследвания до сега няма данни за отклонение от нормите, посочи министър Димитров.
Международният ден на Черно море, който се отбелязва днес е обявен на 31 октомври през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна. Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на Черно море.