От дълго време насам Либия е арена на стълкновения между силите на правителството на националното съгласие /ПНС/ и групировките водени от Халифа Хафтар. За първи път от дълго време насам везните започнаха да се накланят в полза на правителството. Силите на Хафтар се изтеглят от западните и други района на Либия. Главна причина за това е подкрепата и помощта на Турция за ПНС. След като Анкара и международно признатото либийско правителство подписаха договор за военно сътрудничество, базираните в Триполи и Мисрата турски сили сложиха край на въздушното превъзходство на Хафтар.
С подкрепата на Обединените Арабски Емирст-ва, Египет, Русия и франция, Хафтар бе съумял да наложи контрол над голяма част от Либия и бе поставил началото на операция за превземането и на Триполи. Турция от 2011 г. насам оказваше политическа подкрепа на законното правителство на Либия, а след подписването на двустранния договор започна да оказва и военна подкрепа. Турската администрация предвиди, че, ако не бъде оказана помощ на законното правителство, в Либия ще бъде установена военна диктатура като тази в Египет, което ще бъде в разрез с интересите както на либийския народ, така и на Анкара.
Турските сили започнаха да обучават силите на либийското правителство и да му оказват огнева и въздушна подкрепа. Силите на Хафтар по-рано бяха установили пълно въздушно господство, но с базирането на турски противозенитни комплекси и на безпилотни въоръжени и разузнавателни самолети бе сложен край на това превъзходство. В Либия Турция се възползва от своите отечествени бойни машини и системи и от опита, който придоби в използването им в Сирия и в операциите срещу терористичната организация ПКК. Благодарение на турските въоръжени безпилотни самолети, практически бяха унищожени почти всички руски противозенитни системи Панцир, с които разполагаше Хафтар.
С подкрепата на турската армия либийските правителствени сили наложиха за последния едноседмичен период контрол над западните райони на страната до границата с Тунис и отнеха от Хафтар стратегическата военновъздушна база Ватийе. Сега правителствените сили се готвят за операции целящи отнемането от Хафтар на градове като Сирте и Тархуна.
Страни като Обединените Арабски Емирства и Франция, обезпокоени от обрата в хода на военните действия в Либия започнаха да отправят призивите за намиране на политическо разрешение, но едва ли правителствените сили ще се откажат от предимството, което получиха, докато не отнемат от Хафтар важни градове и населени места и не го поставят в още по-трудна ситуация.
Източник: в.“Земя“
Джан АДЖУН, СЕТА, анализът е публикуван отТРТ