Zumwalt е най-модерният американски ескадрен миноносец на стойност от $1,4 милиарда
Като рибарска лодка се вижда на радара новият американски разрушител Zumwalt. Корабът, който неотдавна беше предаден на военноморските сили на САЩ, е
истинско
технологично чудо
Освен че е изграден по системата СТЕЛТ, той е оборудван с най-модерни съоръжения и системи.
За екипажа под ръководството на командира капитан Джеймс Кърк, предстоят четири месеца обучение, тренировки и учения с кораба, преди той да влезе в строя на американските ВМС през октомври.
Zumwalt е наименован на адмирал Елмо Зумвалт, който има ключова роля като командир на военноморските операции на САЩ през Виетнамската война. Плавателният съд е и първият кораб от класа, който носи неговото име.
Той е най-големият разрушител, строен досега в САЩ. Дължината му е над 185 м, което е с около 30 м повече от традиционните разрушители, ширината – 24,5 м, а водоизместимостта – над 15 000 т.
Корабът има специфична форма. Заедно с използваните за строителството му нови материали той е почти невидим за радарите. Няма стърчащи мачти, антени, дула. Всичко е скрито като в кутия зад съединени под определен ъгъл плоскости.
При това обшивката е изработена от поглъщащи радиовълните композитни материали, включително и такива, които съдържат дърво. Иновативните плоскости обшиват изцяло бордовете и надстройката на кораба, като разсейват лъчите на радарите в различни посоки.
Всички тези мерки за радиолокационно „скриване“
намаляват 50 пъти
образа на кораба на противниковите радари, в сравнение с обичайните военни надводни плавателни съдове. Корабът изглежда като изплувала на повърхността футуристична ъглеста подводница.
За скриването на иначе огромния кораб от радарите допринася и уникалната му енергетична система. Чрез нея конструкторите правят крачка към изцяло „електрически“ кораб. Голяма част от процесите са автоматизирани и се извършват с помощта на множество електромотори. Захранването на системата се извършва от
дизелово-газотурбинен двигател с мощност над 106 000 к. с.
Zumwalt развива скорост от 30 възла. Екипажът му е от 158 души, което е наполовина на досегашните разрушители на САЩ.
Корабът е оборудван и с разнообразни видове оръжия. Предвижда се огневата му мощ да бъде три пъти по-голяма от тази на досегашните американски разрушители.
Zumwalt има 20 универсални пускови шахти, предназначени за изстрелване на 80 крилати ракети „Томахоук“, ракети Asrock за борба с подводници, както и за зенитни ракети със среден обсег ESSM. Артилерийското въоръжение на разрушителя включва две 155-мм оръдия AGS, разработени
специално за
този тип кораби
Тези системи могат да изстрелват новите управляеми снаряди LRLAP. Те са с единичната цена $35 000, но пък далекобойността им е 100 морски мили или към 190 км.
Зенитното въоръжение на Zumwalt е представено от две автоматични 57-мм оръдия SAK 57. В бъдеще на този клас кораби може да бъдат инсталирани лазерни оръжия, а също и електромагнитно оръдие, което изстрелва снаряди със скорост, превишаваща няколко пъти тази на звука.
Разрушителят е оборудван и със собствена авиационна група. В нея се включват многоцелеви хеликоптери „Сикорски“ – два леки SH-60 LAMPS или един „Сийхоук“, както и три безпилотни хеликоптера MQ-8 Fire Scout.
Zumwalt е от новото поколение многоцелеви ескадрени миноносци, с което ВМС на САЩ ще осигурят доминацията си в крайбрежни аквартории. Корабите от този клас ще служат също за поразяване на наземни цели и за огнева поддръжка на операции на сухопътните войски.
Първоначалните планове на щатските ВМС са били да се построят общо 32 разрушителя от този клас, като $9,6 млрд. да струва само развойната част от проекта. Покрай финансовата криза обаче Щатите са принудени да редуцират скъпия проект. Постепенно през годините броят на планираните за изграждане кораби се намалява на 24, след това – на 7,
за да бъде
„закован“ на 3
Първите договори за строителството на два кораба от клас Zumwalt, с бордови номера 1000 и 1001, бяха сключени през 2008 г. от ВМС на Щатите с компаниите Bath Iron Works и Northrop Grumman, която ръководи „златен отбор“, включващ още Raytheon Systems Company. Строителството на първия кораб започва през февруари 2009 г., а на втория, който ще се казва Michael Monsoor (на името на военен моряк, загинал през войната в Ирак през 2006 г. – б. р.) – през март 2010 г.
Всеки от корабите е на стойност от $1,4 млрд. Освен тези разрушители, през април 2012 г. започна изграждането и на третия кораб от същия клас. Lyndon B. Johnson е с бордови номер 1002 и носи името на 36-ия президент на САЩ Линдън Джонсън.
След като през октомври Zumwalt бъде напълно готов за изпълнение на бойни задачи, през октомври 2016 г. се очаква през 2018 г. това да направи и Michael Monsoor. Разрушителят Lyndon B. Johnson ще влезе в строя на ВМС на САЩ през 2021 г. Освен с бойните си способности трите кораба ще имат роля за развитието на американския военен флот и като своеобразни плаващи полигони за изпитание на високотехнологичните новости, с които са оборудвани.