Испанското правителство ще суспендира автономията на Каталуния, ако лидерът на областта – Карлес Пучдемон, не се откаже от плановете си за независимост. Това заяви вицепремиерът Сорая Саенс де Сантамария пред парламента в Мадрид и уточни, че неудовлетворителен отговор на каталунските власти в четвъртък ще означава само едно – активиране на чл.155 от Конституцията на Испания.
Местният лидер Карлес Пучдемон има по-малко от 24 часа, за да изпълни ултиматума на правителството в Мадрид и да отмени декларацията за независимост на Каталуния или да признае, че такава не е прокламирана. Ако срокът не бъде спазен, ще се действа според Конституцията, потвърдиха намеренията си управляващите.
Сорая Саенс де Сантамария – вицепремиер на Испания:
„Изискването ни е ясно. Ако не го спази, господин Пучдемон ще провокира прилагането на чл.155. Всички сме съгласни с целите на тази мярка. Трябва да гарантираме правата на всички каталунци и най-вече, да запазим икономическия растеж, защото някои секторни политики в Каталуния я изправят на ръба на рецесията.“
След задействането на разпоредбата, управлението на Каталуния ще бъде поето от „преходен правителствен орган“ докато не бъде избран новият състав на органите на автономната власт.
Премиерът Мариано Рахой призова каталунския лидер да постави на първо място общите интереси на каталунците и всички испански граждани. Управляващите не скриха надеждата си да не се стигне до прилагането на „ядрената клауза“ и Пучдемон да спази ултиматума или сам да свика местни избори.
Междувременно последното денонощие в Барселона мина под знака на масови протести. Повече от 200 хиляди души демонстрираха срещу задържането на двама от лидерите на сепаратисткото движение в Каталуния – Жорди Санчес и Жорди Куишарт, обвинени в подклаждане на размирици.
„Правителството твърди, че те не са политически затворници, затова обвинението за метеж е несъстоятелно, тъй като е приложимо само за политици. Можеха да ги обвинят във вандализъм, но не го направиха. Несъответствието е огромно и не е приемливо.“
По-рано Конституционният съд в Мадрид единодушно обяви референдума в Каталуния за незаконен, но местното правителство продължава да настоява, че това е волята на народа и няма да „клекне“ пред ултиматума на централната власт.