Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

В Свещената земя на Ханаан

[post-views]
В Свещената земя на Ханаан
Favicon_File

Михаил Григоров


2-2Както показват древните източници, за Витлеем се говори още от 1350 г. пр. Хр. Земята, върху която възниква този град, е известна като Свещената земя на Ханаан, или само Свещената земя. Днес казват, че където и да разкопаеш във Витлеем, избликва древност. Витлеем на арабски означава „дом на месото“, а на иврит – „дом на хляба“.
Повече от две хиляди години просветеното човечество се опитва да намери ис4-4тината за Витлеемската звезда. Тази звезда, която дава знак на тримата мъдреци (влъхви) да тръгнат от земите на Персия след нея, за да стигнат до рожденото място на Синът Божи – Иисус Христос, във Витлеем. Да му поднесат даровете си – злато, тамян и смирна, и да му се поклонят, защото появата на звездата за тях е знак за раждането на нов юдейски цар. 
Защо влъхвите отиват там. Защото искат да живеят в мир с новия цар. Самите те, както пише на някои места, са от царски произход или самите са царе. Различни са версиите и за произхода им. Някъде се твърди, че идват от Персия, а другаде – че са от района на Китай. Но може би по-достоверна е хипотезата, че са от Персия, защото в началото на 7-и век, когато персийците завладяват Палестина и стигат до храма „Рождество Христово“, са респектирани от изображенията на влъхвите, изрисувани на входа. Затова персийските нашественици не само не го разрушават, но и полагат грижи за него.
Пред целия християнски свят все още има много загадки около раждането на Христос, единствено 
даровете на влъхвите 
5-5са в Атон и се пазят в гръцкия манастир „Свети Павел“.  Във Витлеем базиликата „Рождество Христово“ днес се стопанисва от Гръцката православна църква, Римската католическа църква и Арменската апостолическа църква.
Най-напред влъхвите отиват в Йерусалим при цар Ирод, който ги е повикал. На раздяла царят им поръчва, като намерят новороденото момче, да му известят къде се намира, за да отиде и той да му се поклони. Влъхвите намират младенеца, но на връщане „забравят“ да се отбият при цар Ирод и да му кажат къде са го намерили. Те усещат, че Ирод има други намерения, защото се страхува за престола си. И след като не узнава къде е новороденото, заповядва да бъдат избити във Витлеем всички момчета до 2-годишна възраст. 
Днес Витлеем е дом за християни и мюсюлмани. Той е само на осем километра от Йерусалим и има около 70 000 жители. Основният поминък на Витлеем е туризмът. В този град отдавна са свикнали с огромните тълпи от поклонници, които идват от целия свят, за да се поклонят в базиликата „Рождество Христово“.  Тази базилика е в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Тя е част от доста по-голям комплекс, включващ няколко църкви. Храмът е построен през 339 г. върху пещерата, където се е родил Христос. Заповедта за построяването му е издадена от царица Елена, майката на император Константин Велики. През 6-и век храмът е разрушен при поредното въстание в този район, но в същата епоха – през 565 г., е възстановен от император Юстиниан. По време на кръстоносните походи в нея се извършват и коронациите по време на твърде кратко просъществувалата монархия. При първия кръстоносен поход кръстоносците разширяват и реставрират комплекса. Тук е коронясан през 1100 г. и Балдуин I Фландърски като крал на Йерусалим. Този Балдуин I 1-1Йерусалимски, както започва да се нарича, е предшественик на Балдуин IX Фландърски, който 100 години по-късно, през 1205 г., при участието си в  Четвъртия кръстоносен поход има нещастието да нахлуе с войските си в българските земи и да се изправи срещу могъщия цар Калоян. Знаем как завършва животът му в Балдуиновата кула. В някои чуждестранни хроники обаче пише само, че през 1205 г. попада в плен и повече не се завръща във Фландрия.   
„Рождество Христово“ е най-старият действащ християнски храм който не е прекъсвал дейността си от 4-ти век насам. 
Вътре търпеливите поклонници чакат с часове, за да могат да видят Витлеемската звезда, да осветят свещите и кръстчетата, които са си купили в специалния църковен магазин във Витлеем, да видят мястото, където се е родил Христос, Иконостаса на Витлеемската Богородица с младенеца и древното изображение на Христос върху една от многобройните колони в храма. Всеки, който е минал оттам, твърди, че от какъвто и ъгъл да погледнеш образа на Христос върху колоната, погледът на Синът Божи винаги остава насочен право към този, който го гледа. 
6-6

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани