Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Железен лъч“ и „Леко острие“

[post-views]
„Железен лъч“ и „Леко острие“
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Михаил Григоров

„Железен лъч“

Израелската компания Rafael Advanced Defense Systems разработи високоенергийна лазерна система (HEL), наречена Iron Beam (Железен лъч), представена за първи път преди няколко години на авиошоуто в Сингапур. Железният лъч ще допълни доказаната в битки система за ракетна отбрана с малък обсег Iron Dome (Железен купол), като ще има задачата да прихваща ракети с много малък обсег, изстреляни по Израел. Системата ще добави още едно измерение към пълната 5-елементна гама на противоракетната отбрана на Израел. Пълната гама включва Iron Beam (с много малък обсег), Iron Dome (с малък обсег), David’s Sling (със среден обсег) и Arrow 2, и Arrow 3 (с далечен обсег). В Университета „Бен Гурион“ беше разработена още една лазерна система, наречена Light Blade („Леко острие“), с много малък обхват.

Високоенергийната лазерна система Iron Beam е създадена, за да прихваща ракети, снаряди от минохвъргачки и дори безпилотни самолети. Използва два мощни лазера, за да посреща връхлитащи снаряди на разстояние до 7 километра. Системата е поставена на камион, но може да се монтира и върху бронирана машина.

Когато радарът на Iron Beam прихване връхлитащата ракета, термичната камера поема следенето й, докато двата мощни лазерни лъча я обезвредят. Лазерите фокусират лъчите си върху площ с размерите на монета и засега притежават мощ от няколко десетки киловати. В бъдеще мощността на системата вероятно ще се увеличи до стотици киловати. Основното преимущество на Iron Beam е, че експлоатационните разходи са много ниски и няма ограничения в броя на изстрелите. Освен това, за разлика от ракетните системи, дори и да пропусне целта, системата не нанася косвени щети. Открива и унищожава целта в рамките на 4-5 секунди. На въоръжение е от 2020 г. Разработвана е в продължение на пет години. Състои се от радар, устройство за управление и контрол и два високо енергийни лазера.

„Леко острие“

В Университета „Бен Гурион“ беше разработена още една лазерна система, наречена Light Blade („Леко острие“) с обхват до 2 км. Това стана наложително, тъй като след 2018 г. терористите от другата страна на границата с Ивицата Газа започнаха да хвърлят на израелска територия бомби и експлозиви, използвайки дронове, балони и хвърчила. Това предизвиква хиляди пожари в Южен Израел, изгарят 40 квадратни километра горски и селскостопански площи. Освен това експлозиви попадат и в близост до детски градини и жилищни домове. „Леко острие“ е разработена от трима инженери в сътрудничество с изследователите от Университета „Бен Гурион“ и техническите отдели на армията и полицията. Тази система е уникална и може да поразява цели на разстояние до 2 километра през деня и нощта. Когато системата прихване целта, отправя към нея лазерен лъч. Ако целта е балон или хвърчило, лъчът го изгаря, ако е дрон, изгаря детайлите му и той пада. Технологията може да се използва в градски райони и стадиони, тъй като е с малка мощност. Не е опасна за човешкото зрение, както и за израелските дронове и гражданските самолети.
фото Military.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани