Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Бяла приказка и надежда в Банкя

[post-views]
Бяла приказка и надежда в Банкя

Полковник доц. д-р Андрей Галев сподели с военнослужещите значението на ваксините и опита на специалистите от ВМА в битката с COVID-19

Само ваксините са на наша страна срещу COVID-19, независимо кога си отива вирусът, казва полк. доц. д-р Андрей Галев, епидемиолог и инфекционист от ВМА

Преди да си отиде бавно, пандемията си върлува. И тази седмица силно заразният вариант на коронавируса – Омикрон, вероятно ще регистрира своя пик. А и в този момент десетки военни формирования продължават да се посещават от специалистите от Научно-приложния център по военна епидемиология и хигиена във ВМА за разговор със състава. Във в. ф. 52210 – Банкя (Център за наблюдение и контрол на ядрена, химическа, биологическа и екологическа обстановка), лекцията пред състава с интересна информация за същността на заболяването и епидемиологичните мерки срещу заразата,  по проблемите на заболяването от COVID вируса и на ваксинирането като преграда пред тежкото боледуване предхождаше споделените въпроси. В този ден в края на миналата седмица пред военнослужещите говори началникът на Научно-приложния център полковник доц. д-р Андрей Галев с двойната си експертиза – на епидемиолог и на инфекционист.

Въпросите към д-р Андрей Галев във военните формирования най-често са в кръга на познатите, обобщава самият той: има ли нужда от ваксиниране, като се вижда краят на пандемията; има ли още нужда и от бустерно, допълнително ваксиниране; какви странични ефекти може да има ваксината, препоръчва ли се наистина ваксиниране при бронхиална астма;

струва ли си да се ваксинираш

ако нямаш диабет и дори наднормено тегло. Задават се обикновено и конкретни въпроси, които засягат отделния човек, казва полк. Галев. Като например препоръчително ли е ваксиниране, пита военнослужещ, за съпругата му, която е със стенд на сърцето и с лекарства за разреждане на кръвта… У нас няма данни за смъртни случаи в резултат от ваксинирането срещу COVID-19, отговори д-р Галев на въпрос.

Командирът на военното формирование полковник Гено Игнатов разговаря преди лекцията с полк. Андрей Галев за здравното състояние на личния състав

По думите му досега най-много са ваксинираните във ВМА –около 80% от състава, в Министерството на отбраната са около 58%, а в структури като Служба „Военна полиция” и Военно-географската служба е обратното – ваксини са си поставили около 21%. Очевидно в централни структури, където служещите вярват повече на медицинската информация, има и по-висок процент на предпазване с ваксините, смята д-р Галев.

Каква е ситуацията с процеса на ваксиниране, погледнат от Ваксинационния център на ВМА? Д-р Андрей Галев припомня как през декември и януари пред центъра има стълпотворение от желаещи за ваксиниране. Макар че мнозина си поставят тогава третата, бустерна ваксина, а сравнително по-малко се ваксинират за първи път. Но често военнослужещите при среща с полк. Галев, който е и епидемиолог, и инфекционист, питат:

кога все пак ще свърши пандемията

кога ще си върнем стария живот… Той казва, че COVID вирусът винаги ни изненадва неприятно. И допълва, че в историята назад пандемиите в света протичат по около 3 години. Очаква се, че по-заразният вариант, какъвто е Омикрон, „ще обиколи” по-бързо непреболедували и неваксинирани и ще вдигне т. нар. колективен имунитет. Доц. Галев смята, че след 15 април вече ще сме по-освободени от хватката на вируса.

Слушателите в тази среща имаха въпроси към лектора – според личния си опит и този на семействата си в срещата с коронавируса

Що се отнася до последиците от болестта, Световната здравна организация е създала нова „единица”, която легитимира  постковидния синдром: състояние на продължителна умора, изтръпване на крайниците, засягане на бял дроб, сърдечносъдова и нервна система, с които се занимава клиничната медицина. За съжаление, състоянието е често продължително, дори и у прекаралите заболяването леко.

Като структура Научно-приложният център не е спирал от началото на пандемията да организира и проследява дезинфекцията във формированията на цялата армия, обучителните програми по начина на защита със специалните облекла в клиниките – обличането, но и безопасното събличане на „скафандрите”. След две години в режим на пандемия сме пренатоварени и уморени с колегите, признава д-р Галев. Но както другите специалисти от структурите на ВМА те са на поста си. И са убедени, че макар никоя от прилаганите сега в света ваксини срещу вируса да не предпазва на 100% от COVID-19, те са единственото засега средство за борба срещу него.

Това казва и д-р Галев на военнослужещите от формированието в Банкя, от които 30% са се срещнали с вируса, а половината от състава са си поставили ваксина, както потвърдиха началникът му полковник Гено Игнатов и полковник д-р Събчо Събчев, началник на сектор „Медицинско осигуряване” на Съвместното командване на силите.

Този ден беше истински зимен студ сред бялата снежна красота на високото над Банкя. Посрещна ни и ни изпрати с добродушно махане на опашка кучето Тошо – любимец на екипа. Другото беше предвидливо оставено в къщичката си, не одобрявало посещения на цивилни…

Най-ново

Единична публикация

Избрани