Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Непредвидените учения на НАТО в Черно море са сериозно предизвикателство за Русия, каза Путин

[post-views]
Путин заяви, че Москва е сключила споразумение с Беларус да разположи ядрени оръжия в страната

Руският президент Владимир Путин заяви днес, че непредвидените военни учения на НАТО в Черно море са сериозно предизвикателство за Москва, предадоха световните агенции. Той изрази това мнение в интервю, дадено за програмата „Москва. Кремъл. Путин“, излъчвана по руските държавни телевизии. Откъси от интервюто бяха публикувани на сайта на Кремъл.

„САЩ и техните съюзници от НАТО водят непредвидени учения в Черно море. С не само много мощна военноморска група, но и с авиация, в това число и стратегическа авиация. Това е сериозно предизвикателство за нас“, заяви Путин.

Той както изглежда визираше участието на няколко американски военноморски кораби в ученията в Черно море, за които Москва заяви по-рано тази седмица, че ги наблюдава.

Путин добави, че руското министерство на отбраната  „имаше предложение за провеждане на собствени непредвидени учения в същите тези води, но мисля, че това не е уместно и че няма нужда да се влошава още повече ситуацията“, предаде Франс прес.

Черно море се превърна в гореща точка в отношенията между Москва и Запада, по-специално от анексирането на Крим през 2014 г. от Русия. Няколко страни членки на НАТО – Турция, България, Румъния – са освен това с излаз на Черно море, където този западен военен алианс има редовно учения и извършва редовно патрули.

Изявленията на руския президент идват в момент, в който Вашингтон изрази безпокойство от движение на руски войски близо до границата с Украйна и предупреди Москва срещу евентуална инвазия. ЕС също изрази безпокойството си вчера относно движението на руски военни. А говорител на европейската дипломация заяви, че страните членки обменят мнения със САЩ и Обединеното кралство по този въпрос.

Путин от своя страна обвини Украйна, че използва дронове турско производство срещу проруските сепартисти в Източна Украйна, нещо, което Париж и Берлин също разкритикуваха.

В интервюто Путин днес също така заяви, че Русия няма нищо общо с мигрантската криза по границата на Беларус с Европейския съюз, предадоха световните агенции. Той изрази надежда, че беларуският президент Александър Лукашенко и германската канцлерка Ангела Меркел скоро ще разговарят помежду си за кризата. По думите му мигрантите искат да отидат главно в Германия.

„Искам целият свят да разбере това. Ние нямаме нищо общо с това“, подчерта Путин.

По-рано тази седмица от Запад се чуха твърдения, че Русия е организирала с Минск изпращането на мигрантите на източната граница на ЕС.

Според Путин европейските лидери трябва да се обърнат директно към беларуския президент Александър Лукашенко, за да решат тази криза.

„От това, което разбрах, Лукашенко и Меркел са готови да разговарят. Надявам се, че това ще стане в близко бъдеще“, заяви той.

По-рано през седмицата полският премиер Матеуш Моравецки обвини Путин, че е поръчител на хибридната „атака“ с мигрантите, приписвана на Лукашенко.

Според Путин миграционната криза е била създадена от самите страни от Запада, предаде ТАСС. Той припомни, че причините за мигрантските кризи имат политически, военен и икономически характер. Путин припомни, че операцията, в която всички са взели участие в Ирак, е довела сега до кюрдски бежанци оттам, а пък войната в Афганистан, продължила 20 години, води до все повече и повече афганистански бежанци. Дефинирайки икономическите причини за миграцията, Путин каза, че мигрантите предпочитат пред голямата безработица в близкоизточните страни, в това число и в държави, в които се добива нефт, да работят на Запад, защото там ще получават по-добро заплащане, социални придобивки. Той посочи като пример Германия.

Путин заяви също, че Беларус не се е консултирал с него, когато е заговорил за прекъсване на доставките на руски природен газ за Европа, предаде Ройтерс. Той заяви, че подобно действие може да навреди на връзките между Минск и неговия ключов съюзник Москва

„Неотдавна говорих с Лукашенко два пъти и той не спомена подобно нещо пред мен нито веднъж, той дори не намекна за това“, каза Путин.

„Разбира се на теория Лукашенко, като президент на транзитна страна, може да нареди нашите газови доставки за Европа да бъдат спрени. Но това ще означава нарушение на нашия договор за транзит на газ и се надявам, че това няма да се случи“, заяви Путин.

Лукашенко отправи тази заплаха в четвъртък в отговор на евентуални нови европейски санкции срещу Минск заради миграционната криза.

  Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани