Йоана Илиева завоюва олимпийската квота за турнира по фехтовка на игрите в Париж 2024

Йоана Илиева спечели първо място на олимпийската квалификация на сабя, която се проведе в Диферданж (Люксембург) и завоюва квота за Олимпийските игри в Париж това лято

Най-добрата българска състезателка по фехтовка Йоана Илиева спечели първо място на европейската олимпийска квалификация на сабя в в Люксембург и си осигури квота за Игрите в Париж. На финала Илиева беше изключително убедителна и победи Нисанур Ербил (Турция) с 15:5. Българката беше поставена под номер 1 в схемата и почиваше в първия кръг на елиминациите. Тя надделя над Сабина Мартис (Румъния) с 15:2 в първия си мач, след което се наложи и над Лариса Айфлер (Германия) с 15:13. На финала Илиева беше безапелационна срещу Ербил и след 15:5 спечели квота за Олимпиадата в Париж това лято. На сабя при жените участваха 13 състезателки от най-добрите фехтовачки от Европа от 13 държави. Билет за олимпиадата осигуряваше само първото място в състезанието. Възпитаничката на фехтовален клуб Свечников, водена от националния треньор Ивайло Воденов, си осигури участие в Париж с три победи, като не остави никакъв шанс на съперничките си.